Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Pełnomocnik zapłaci za sprzeciw klienta

Ewa Maria Radlińska28.10.2016, 06:50; Aktualizacja: 28.10.2016, 07:06

Przez błąd prawnika, klient na własną rękę musiał ratować sytuację i ponosić z tego tytułu koszty.

Reklama

Spółdzielnia pozwała o zapłatę swojego pełnomocnika. Domagała się od niego kwoty 4.327 zł. Podała, że radca prawny reprezentując ją w sprawie gospodarczej, w której została pozwana przez pewną spółkę, dopuścił się zaniedbania, wskutek którego zmuszona była wnieść sprzeciw od wyroku zaocznego. A ten podlegał opłacie właśnie w takiej wysokości.

Wyrok zaoczny

W sprawie będącej źródłem roszczenia, spółka żądała od spółdzielni kwoty 173 tys. zł. Sąd zobowiązał pozwaną do złożenia odpowiedzi na pozew, w terminie 14 dni, pod rygorem wydania wyroku zaocznego. Spółdzielnia nie przedłożyła jednak dowodu doręczenia odpowiedzi na pozew stronie powodowej, więc pismo zwrócono. Pozwaną reprezentował wtedy profesjonalny pełnomocnik - radca prawny. Prawnik ten obsługiwał spółdzielnię od 1999 r. i otrzymywał za swoją pracę wynagrodzenie w wysokości 2 tys. zł miesięcznie. Po zwrocie odpowiedzi na pozew sąd wydał wyrok zaoczny, w którym zasądził od spółdzielni na rzecz spółki kwotę 173 tys. zł. Pozwana wniosła sprzeciw od wyroku zaocznego, uiszczając opłatę w wysokości 4.327 zł. Finalnie spółka zawarła ze spółdzielnią ugodę pozasądową, wobec czego powództwo zostało cofnięte, a wyrok zaoczny uchylony. Spółdzielnia postanowiła jednak dochodzić zwrotu poniesionych na pismo kosztów od swojego pełnomocnika. Prawnik bronił się tym, że powódka po wydaniu wyroku zaocznego samodzielnie wniosła i opłaciła sprzeciw, a trzy tygodnie później zawarła ze spółką ugodę, w ramach której zrezygnowała ze zwrotu kosztów wniesionego sprzeciwu.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.