Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Do pozwania jeden krok

Ewa Maria Radlińska03.11.2016, 07:26; Aktualizacja: 03.11.2016, 07:39

Pełnomocnik nie może ponosić odpowiedzialności odszkodowawczej, jeśli jego działania - nawet niewłaściwe- nie były przyczyną negatywnego rozstrzygnięcia sądu.

Reklama

Była to sprawa przebywającego w areszcie śledczym T. W., który domagał się rekompensaty za zatrzymanie go przez funkcjonariuszy i narażenie go na utratę zdrowia i życia. Do tej sprawy został dla niego ustanowiony pełnomocnik z urzędu. Jednak i do jego pracy miał później zastrzeżenia. Pozwał więc adwokata (sąd wezwał do udziału w sprawie w charakterze pozwanego ubezpieczyciela), domagając się od niego kwoty 32 tys. zł zadośćuczynienia. Na tym nie koniec. Niezadowolony klient żądał też opublikowania przez mecenasa w gazecie oświadczenia o następującej treści: „Ja, J. T. działając na niekorzyść T. W. doprowadziłem do niekorzystnego orzeczenia Sądu Rejonowego w Łodzi (…)”

Lawina zastrzeżeń

Powód przekonywał w pozwie, że mecenas działał na jego niekorzyść poprzez nierzetelne i nieetyczne zachowanie, a jego zaniechania doprowadziły do niekorzystnego wyroku. Wskazał, że adwokat pozbawił go możliwości działania i obrony jego praw poprzez zaniechanie szeregu działań: nie nawiązał z nim współpracy i nie wyrażał inicjatywy do obrony, nie składał wniosków dowodowych, nie udzielał porad prawnych, nie uzgodnił z powodem kwestii substytucji oraz nie poinformował go o terminie i możliwości wniesienia apelacji od wyroku zapadłego w sprawie, co pozbawiło go możliwości podjęcia dalszych kroków. On sam zaś jako osoba przebywająca w areszcie, miał ograniczone możliwości do podejmowania czynności przed sądem.


Pozostało jeszcze 76% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.