Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

WSA oddalił skargę sejmiku na rozstrzygnięcie wojewody w sprawie TK

03.11.2016, 14:10; Aktualizacja: 03.11.2016, 14:16
 • Wyślij
 • Drukuj

Sąd uznał, że stanowisko sejmiku województwa w istocie stanowiło uchwałę podlegającą kontroli nadzorczej wojewody łódzkiego.

Reklama

O wyroku WSA dotyczącym stanowiska Sejmiku Województwa Łódzkiego z 24 maja 2016 r. w sprawie stosowania się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego poinformowało biuro wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua.

Z ustnych motywów rozstrzygnięcia wynika, że sąd co do zasady uznał merytoryczne zastrzeżenia wojewody łódzkiego dotyczące kontrolowanej uchwały. WSA stwierdził, że brak było podstawy prawnej do uchwalenia aktu o wskazanej treści i - według Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi - tym samym potwierdził prawidłowość działań podjętych przez wojewodę w tej sprawie.

Uchwała zawierająca stanowisko dotyczące stosowania się do opublikowanych i nieopublikowanych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego została przyjęta w łódzkim sejmiku w maju głosami radnych koalicji PO i PSL. W odpowiedzi opozycyjni radni PiS złożyli wniosek do wojewody łódzkiego o uchylenie stanowiska.

Wojewoda Zbigniew Rau unieważnił uchwałę sejmiku w lipcu zwracając uwagę m.in. na podstawy formalnoprawne i materialnoprawne, a także uchybienia w procedowaniu.

Kolejnym krokiem radnych koalicji PO i PSL było skierowanie sprawy uchwały o TK do WSA, który ostatecznie oddalił ich skargę.

(PAP)

agm/ par/PS

Źródło:PAP
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.