Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zasady wyłaniania kandydata na prezesa TK są zgodne z konstytucją

07.11.2016, 14:12; Aktualizacja: 07.11.2016, 15:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące wyłaniania kandydatów na prezesa TK, zmienione ustawą z 22 lipca, są zgodne z konstytucją.

Reklama

TK w 5-sobowym składzie niejednogłośnie uznał za zgodne z konstytucją dwa zaskarżone przez PO i Nowoczesną przepisy. Pierwszy stanowi, że Zgromadzenie Ogólne TK przedstawia prezydentowi trzech kandydatów na prezesa i wiceprezesa TK (poprzednia ustawa mówiła o dwóch kandydatach). Drugi z kolei mówi, że sędzia może głosować tylko na jednego kandydata.

Jednogłośnie umorzono sprawę trzeciego zaskarżonego zapisu, zgodnie z którym sędzia może zgłosić jako kandydata siebie albo innego sędziego.

- Konstytucja nie wskazuje jaką liczbę kandydatów na prezesa TK ma wskazać Zgromadzenie Ogólne. Ma ich być nie mniej niż dwóch i nie więcej niż trzech - tak sędzia Stanisław Rymar uzasadniał dzisiejszy wyrok.

Podkreślił, że zapis ustawy z 22 lipca, zgodnie z którym prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ZO "nie ma narusza ani zasady odrębności, ani niezależności TK".

Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski odmówili udziału w poniedziałkowej rozprawie przed TK. W ich ocenie do pełnego składu powinni zostać bowiem włączeni sędziowie: Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. W związku z powyższym prezes TK Andrzej Rzepliński podjął decyzję, że trybunał rozpozna sprawę w 5-osobowym składzie. - Działałem w stanie swoistej siły wyższej - mówił po poniedziałkowym wyroku trybunału. Poinformował jednocześnie, że podstawą prawną zarządzenia w sprawie składu TK jest artykuł 188 ust. 1 konstytucji. Brzmi on: "Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją".

PS/źródło: PAP (pru/ sta/ wkt)

Źródło:PAP
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.