Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Liczy się prawo państwa, w którym osadzony odbywa karę

08.11.2016, 13:54; Aktualizacja: 08.11.2016, 15:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Jedynie państwo wydające może obniżyć karę więźniowi za pracę wykonaną przed jego przekazaniem - uznał TSUE.

Reklama

Atanas Ognyanov, obywatel bułgarski, został skazany w Danii na 15 lat pozbawienia wolności za kwalifikowaną postać kradzieży i zabójstwo. W Danii odbył część wymierzonej mu kary. Jednocześnie, w trakcie odsiadki, przez cztery miesiące pracował w tamtejszym zakładzie karnym. Po prawie roku Ognyanov został przekazany do więzienia w Bułgarii.

Decyzja ramowa, regulująca kwestie przekazywania pomiędzy dwoma państwami członkowskimi osoby skazanej na karę więzienia, stanowi, że właściwy organ powinien zaliczyć pełny okres pozbawienia wolności już odbyty w innym kraju.

Z kolei zgodnie z prawem bułgarskim, pracę wykonaną przez osobę skazaną zalicza się na poczet zasądzonej kary, poprzez zrównanie dwóch dni roboczych z trzema dniami pozbawienia wolności.

Zgodnie z wyrokiem bułgarskiego sądu, ta zasada ma zastosowanie także w sytuacji, w gdy osoba skazana wykonywała pracę w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności w państwie członkowskim innym niż Bułgaria. Duńskie prawo stanowi jednak inaczej.

Z uwagi na te rozbieżności sąd w Sofii postanowił wystąpić z pytaniem prawnym do TSUE.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku trybunał stwierdził, że do części kary już odbytej na terytorium państwa wydającego, zastosowanie znajduje wyłącznie prawo tego kraju. Natomiast prawo państwa wykonującego znajduje zastosowane wyłącznie do części kary pozostałej do odbycia.

Zdaniem trybunału jedynie państwo wydające może obniżyć karę za pracę wykonaną przed przekazaniem.

W rozpatrywanym przypadku organy duńskie wyraźnie wskazały, że ich ustawa nie pozwala na obniżenie kary pozbawienia wolności ze względu na pracę wykonaną przez osobę skazaną w trakcie pozbawienia wolności. W konsekwencji organy bułgarskie nie mogą doprowadzić obniżenia kary w związku z jej częścią, która już została odbyta w Danii. Każda odmienna wykładnia podważałaby wzajemne zaufanie do systemów prawnych innych państw członkowskich - uznał TSUE.

PS

Wyrok TSUE z 8 listopada 2016 roku ( sygn. C-554/14)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.