Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gdy sędzia i pełnomocnik znają się z boiska

Paulina Szewioła10.11.2016, 05:25; Aktualizacja: 10.11.2016, 07:20

Sam fakt, że adwokat i sędzia mają jednakowe zainteresowania sportowe i grają w jednej drużynie podczas branżowych turniejów, nie może wywoływać uzasadnionej wątpliwości co do bezstronności orzecznika.

Reklama

W niniejszej sprawie pełnomocnik pozwanego wniósł o wyłączenie sędziego referenta. Powód? Wnioskodawca twierdzi, że sędziego i adwokata powoda łączy bliska znajomość – wspólnie grają w piłkę nożną podczas branżowych turniejów. Po takich zawodach zazwyczaj odbywają się też imprezy towarzyskie, które wiążą się z integracją uczestników, a to - jego zdaniem - dodatkowo poddaje w wątpliwość bezstronność sędziego referenta.

W złożonym przez siebie oświadczeniu sędzia przyznał, że zna się z adwokatem powoda z racji wspólnego uczestnictwa w zawodach sportowych. Zaznaczył jednak, że kontakty te mają jedynie charakter incydentalny i nie wpływają na jego pracę orzeczniczą. Dodał także, że w tych imprezach uczestniczy wielu prawników z całej Polski. Dlatego, zdaniem sędziego, w sprawie nie zachodzą żadne okoliczności o jakich mowa w art. 49 k.p.c., które wpływałyby na jego bezstronność.

Sąd rejonowy stwierdził, że wniosek pozwanego nie zasługuje na uwzględnienie. Zażalenie na te orzeczenie wniósł pozwany.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.