Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prywatność adwokatów nie została naruszona

Emilia Świętochowska14.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.11.2016, 06:31

Ważne dla społeczeństwa informacje należy udostępnić. I to nawet, gdy nie dotyczą osób wykonujących funkcje publiczne.

Reklama

Tak uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rozstrzygnięcie to ugruntowuje i rozwija europejskie standardy dotyczące prawa do uzyskiwania danych zbieranych przez instytucje państwowe.

Postępowanie przed trybunałem w Strasburgu zainicjował węgierski komitet helsiński (Magyar Helsinki Bizottság), organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony praw człowieka. Kilka lat temu przeprowadzał on badanie na temat jakości pomocy prawnej świadczonej przez obrońców z urzędu. W ramach projektu organizacja zwróciła się do policji o podanie nazwisk adwokatów wyznaczanych do pełnienia tej roli oraz liczby prowadzonych przez nich spraw. Niektóre jednostki odmówiły jednak spełnienia prośby, tłumacząc, że obrońcy z urzędu nie wykonują funkcji publicznych, a zatem ich dane nie stanowią informacji publicznej.

W odpowiedzi MHB złożył pozew, w którym dowodził, że adwokaci, świadcząc pomoc prawną z urzędu, podejmują działania w interesie społecznym, a ich praca jest finansowana ze środków publicznych. Sąd zgodził się z tymi argumentami, ale II instancja uwzględniła apelację policji. Węgierski Sąd Najwyższy podtrzymał ten wyrok, podkreślając, że działalność adwokatów z urzędu ma charakter prywatny. To sądy i organy ścigania, na których leży obowiązek zapewnienia oskarżonym konstytucyjnego prawa do obrony, wykonują funkcje publiczne.


Pozostało jeszcze 65% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.