Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Oskarżony ma prawo uczestniczyć w procesie

Ewa Maria Radlińska14.11.2016, 06:53; Aktualizacja: 14.11.2016, 06:57

Zawiadomienie osoby pozbawionej wolności o terminie rozprawy musi zawierać pouczenie, że ma ona prawo złożyć wniosek o doprowadzenie do sądu tego dnia. Jeżeli sąd o tym zapomni, to naruszy prawo do obrony.

Reklama

M. Z. został oskarżony o to, że w sierpniu 2009 r., kiedy pracował jako kurier ukradł telewizor z paczki nadanej przez sklep internetowy. Sprzęt był wart blisko 1.5 tys. zł.

Sąd rejonowy uznał go za winnego i za to wymierzył mu karę roku pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 40 stawek dziennych po 10 zł. Kara pozbawienia wolności została zawieszona na trzy lata. Obrońca wniósł apelację. I choć zarzuty apelacyjne nie zaskoczyły, to sąd okręgowy dopatrzył się naruszeń dokonanych przez sąd I instancji i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania. Chodziło o naruszenie przez sąd rejonowy prawa do obrony oskarżonego. Zgodnie bowiem z art. 374 par. 1 kodeksu postępowania karnego, oskarżony ma prawo brać udział w rozprawie. Sąd rejonowy wyznaczając jej termin na 1 kwietnia 2016 r. nie wydał nakazu doprowadzenia oskarżonego jednocześnie ustalając, że „od czasu od doręczenia zawiadomienia wraz z pouczeniami oskarżony nie kierował do tutejszego sądu żadnej korespondencji, tym samym nie wnosił o doprowadzenie na rozprawę w dniu dzisiejszym”. Jednakże ani z treści zwrotnego poświadczenia odbioru wezwania ani z treści zarządzenia nie wynika, aby oskarżony został w ogóle pouczony o prawie do złożenia wniosku o doprowadzenie go na rozprawę w razie pozbawienia wolności. Zgodnie zaś z art. 353 par. 3 k.p.k., doręczając oskarżonemu pozbawionemu wolności, którego obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa, zawiadomienie o terminie rozprawy, należy pouczyć go o prawie do złożenia wniosku o doprowadzenie go na tę rozprawę. Niedopełnienie tego obowiązku spowodowało, że prawo do obrony oskarżonego zostało naruszone.


Pozostało jeszcze 3% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.