Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Po 30-stce trudniej o zatrudnienie w policji

15.11.2016, 12:29; Aktualizacja: 15.11.2016, 12:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Sprawność fizyczna stanowi dla tych funkcjonariuszy policji istotny i determinujący wymóg zawodowy - przyznał TSUE.

Reklama

W niniejszej sprawie Gorka Salaberria Sorondo zakwestionował zgodność z prawem ogłoszenia o naborze do baskijskiej akademii policji i służb kryzysowych. Zgodnie z jego treścią kandydaci, którzy chcieli wziąć udział w rekrutacji nie mogli mieć ukończonych 35 lat. Mężczyzna uważa, że wymagana w ogłoszeniu granica wieku ogranicza dostęp do funkcji i stanowisk publicznych bez racjonalnych podstaw. Sorondo powołuje się w tym zakresie na dyrektywę w sprawie równego traktowania w zatrudnieniu.

Baskijski sąd najwyższy zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy uregulowanie krajowe, które stanowi, że kandydaci na funkcjonariuszy policji wypełniającej zadania operacyjne i egzekucyjne nie powinni mieć ukończonych 35 lat, jest sprzeczne z dyrektywą.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku trybunał orzekł, że nie.

Przypomniał, że "zgodnie z unijną dyrektywą 2000/78 odmienne traktowanie ze względu na wiek nie powinno być uznane za dyskryminację w przypadku, gdy cecha związana z wiekiem, taka jak fakt posiadania szczególnych zdolności fizycznych, stanowi istotny i determinujący wymóg zawodowy". 

Trybunał zauważył, że ochrona osób i mienia, zatrzymywanie sprawców przestępstw i dozór nad nimi oraz patrolowanie prewencyjne mogą wiązać się z użyciem siły. Dlatego charakter tych zadań wymaga posiadania szczególnej sprawności fizycznej, a wszelkie niedostatki mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla samych funkcjonariuszy policji i dla osób trzecich, lecz także dla utrzymania porządku publicznego.

W związku z powyższym trybunał orzekł, że hiszpańskie uregulowanie można uznać za odpowiednie.

PS

Wyrok TSUE z 15 listopada 2016 roku ( sygn. C-258/15)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.