Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sąd powinien pouczyć, gdzie złożyć pismo

17.11.2016, 13:33; Aktualizacja: 17.11.2016, 13:43
 • Wyślij
 • Drukuj

SN uznał również, że sądy powinny przywracać terminy, gdy pisma w sprawach cywilnych będą składane u innego operatora niż Poczta Polska.

Reklama

Sąd Najwyższy podkreślił, że pouczenia sądu powinny wskazywać, że operatorem właściwym jest Poczta Polska, a nie ogólnie placówka pocztowa. Jeśli praktyka pójdzie w tym kierunku, to strony postępowania nie będą się mylić - podkreślił.

W ocenie SN, ustawodawca powinien uregulować sprawę operatorów pocztowych, tak jak to było w przypadku procedury karnej.

Postanowienie SN z 16 listopada 2016 roku (sygn. III PZP 5/16)

PS/źródło: Lex.pl

Źródło:Media
Tagi:SN
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.