Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Oddalenie kolejnego wniosku o odroczenie to nie prywatna krucjata

Ewa Maria Radlińska22.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 22.11.2016, 06:43

Jest niedopuszczalne, by próba przeciwstawienia się przez sędziego obstrukcji procesowej narażała go na postępowanie karne.

Reklama

STAN FAKTYCZNY

W toczącej się przed sądem rejonowym sprawie karnej przeciwko M.K. wyznaczane były liczne terminy, ale wiele rozpraw nie doszło do skutku z uwagi na składane przez oskarżonego i jego obrońców wnioski o odroczenie. 28 stycznia 2016 r. sędzia sprawozdawca w końcu nie uwzględnił kolejnego takiego wniosku, w uzasadnieniu zaś wskazał, że oskarżony przejawiał aktywność na różnych płaszczyznach, m.in. w innych postępowaniach sądowych i pozasądowych, oraz wyjeżdżał za granicę, co nie pozostawia wątpliwości co do tego, że swój stan zdrowia traktuje w sposób instrumentalny. Działania procesowe M.K. i obrońców stanowiły według sędziego wyraz obstrukcji procesowej ukierunkowanej na przewlekanie procesu. Sąd uznał, że prowadzenie rozprawy pod nieobecność oskarżonego nie jest w tej sytuacji naruszeniem jego prawa do obrony, skoro prawa tego pozbawia się sam w sposób przemyślany i celowy.


Pozostało jeszcze 87% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Wybór prezesa

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Hamletowski dylemat sędziów TK

  Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

 • Wywiad

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Zmierzamy w kierunku Białorusi

  Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.