Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dyscyplinarki dla szefów więzień, w których wypożyczano skazanych

03.03.2015, 13:24; Aktualizacja: 03.03.2015, 15:52

Dyrektorzy dwóch zakładów karnych, których więźniowie byli "wypożyczani" do nieodpłatnych prac na rzecz prywatnej firmy przy budowie jednego z węzłów autostrady A2, zostali pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej, mimo że najprawdopodobniej nie przyczynili się do tego nagannego procederu. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez pracowników służby więziennej wszczęła też warszawska prokuratura.

Reklama

W odpowiedzi na zapytanie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka resort sprawiedliwości stwierdził, że to dyrektorzy więzień w Garbalinie i w Łowiczu w październiku 2013 r. dwukrotnie skierowali osadzonych do prac przy obwodnicy w okolicy Żyrardowa bez wcześniejszego podpisania z nimi umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności. Powołał się przy tym na wyniki kontroli zleconej przez dyrektora Służby Więziennej gen JackaWłodarskiego, która wykazała nieprawidłowości związane z "wynajmowaniem" więźniów oraz "rażące naruszenie obowiązujących przepisów" przez dyrektorów obu wymienionych więzień. W konsekwencji szef więziennictwa polecił wytoczenie im spraw dyscyplinarnych. A zdaniem ministerstwa ujawnione nieprawidłowości całkowicie uzasadniały podjęte przez niego czynności. 


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.