Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dyscyplinarki dla szefów więzień, w których wypożyczano skazanych

03.03.2015, 13:24; Aktualizacja: 03.03.2015, 15:52

Dyrektorzy dwóch zakładów karnych, których więźniowie byli "wypożyczani" do nieodpłatnych prac na rzecz prywatnej firmy przy budowie jednego z węzłów autostrady A2, zostali pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej, mimo że najprawdopodobniej nie przyczynili się do tego nagannego procederu. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez pracowników służby więziennej wszczęła też warszawska prokuratura.

Reklama

W odpowiedzi na zapytanie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka resort sprawiedliwości stwierdził, że to dyrektorzy więzień w Garbalinie i w Łowiczu w październiku 2013 r. dwukrotnie skierowali osadzonych do prac przy obwodnicy w okolicy Żyrardowa bez wcześniejszego podpisania z nimi umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności. Powołał się przy tym na wyniki kontroli zleconej przez dyrektora Służby Więziennej gen JackaWłodarskiego, która wykazała nieprawidłowości związane z "wynajmowaniem" więźniów oraz "rażące naruszenie obowiązujących przepisów" przez dyrektorów obu wymienionych więzień. W konsekwencji szef więziennictwa polecił wytoczenie im spraw dyscyplinarnych. A zdaniem ministerstwa ujawnione nieprawidłowości całkowicie uzasadniały podjęte przez niego czynności. 


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.