Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO zaniepokojona sytuacją stron bez profesjonalnej reprezentacji

05.03.2015, 12:35; Aktualizacja: 05.03.2015, 13:31

Jeśli osoba występująca w procesie cywilnym bez profesjonalnego pełnomocnika bez zgłosi zastrzeżeń do protokołu, nie przysługuje jej prawo powoływania się na uchybienia sądu w dalszym toku postępowania. Wykładania przepisu, który reguluje tę kwestę, może naruszać gwarancje sprawiedliwego rozpoznania sprawy - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.

Reklama

Chodzi o art. 162 kodeksu postępowania cywilnego, dający stronom możliwość zwrócenia uwagi na uchybienia regułom postępowania, jakich dopuścił się sąd w toku rozpoznawania sprawy cywilnej oraz wniesienie o wpisanie zastrzeżeń do protokołu.


Pozostało jeszcze 72% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Rising Stars 2016

  30 wschodzących gwiazd prawa

  30 wschodzących gwiazd prawa

  Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

 • Rynek

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Specjalizacja szansą dla młodych

  Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

 • Prowadzenie sprawy

  Terminologiczny mętlik

  Terminologiczny mętlik

  Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

 • Wywiad

  Zestaw mitów prawniczych

  Zestaw mitów prawniczych

  Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.