Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przymus leczenia się przez skazanych powinnien zbadać TK

06.03.2015, 12:12; Aktualizacja: 06.03.2015, 13:11

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do prezydenta o zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości nowych przepisów kodeksu karnego, które przewidują możliwość skierowania na przymusową terapię osoby już po zakończeniu odbywania przez nią kary więzienia oraz wprowadzają karę do dwóch lat pozbawienia wolności za niewywiązanie się z tego obowiązku.

Reklama

W swoim apelu do prezydenta eksperci fundacji helsińskiej zwracają uwagę, że nowelizacja z 20 lutego 2015 r. idzie zupełnie przeciwnym kierunku niż dotychczasowe przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Eliminuje ona bowiem obecne możliwości zwolnienia warunkowego oraz zaliczenia na poczet kary środka zabezpieczającego, a jednocześnie przyjmuje jako zasadę dopuszczalność podwójnego karania za ten sam czyn (raz sankcją o charakterze karnym, raz sankcją o charakterze leczniczym). Tym samym narusza ona zakaz wynikający z art. 2 konstytucji, a także art. 30 konstytucji wyrażający zasadę równości wobec prawa.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.