Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Przymus leczenia się przez skazanych powinnien zbadać TK

06.03.2015, 12:12; Aktualizacja: 06.03.2015, 13:11

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do prezydenta o zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości nowych przepisów kodeksu karnego, które przewidują możliwość skierowania na przymusową terapię osoby już po zakończeniu odbywania przez nią kary więzienia oraz wprowadzają karę do dwóch lat pozbawienia wolności za niewywiązanie się z tego obowiązku.

Reklama

W swoim apelu do prezydenta eksperci fundacji helsińskiej zwracają uwagę, że nowelizacja z 20 lutego 2015 r. idzie zupełnie przeciwnym kierunku niż dotychczasowe przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Eliminuje ona bowiem obecne możliwości zwolnienia warunkowego oraz zaliczenia na poczet kary środka zabezpieczającego, a jednocześnie przyjmuje jako zasadę dopuszczalność podwójnego karania za ten sam czyn (raz sankcją o charakterze karnym, raz sankcją o charakterze leczniczym). Tym samym narusza ona zakaz wynikający z art. 2 konstytucji, a także art. 30 konstytucji wyrażający zasadę równości wobec prawa.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.