Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Fundacja Helsińska apeluje do NRA o głos w sprawie torturowania więźniów CIA

16.03.2015, 16:39; Aktualizacja: 16.03.2015, 17:17

Samorząd adwokacki powinien zareagować na ostatnie wypowiedzi polityków sugerujące, że Polska musi przynajmniej częściowo odstąpić od wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie stosowania tortur na terenie tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach - apeluje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Reklama

W swoim wystąpieniu do Naczelnej Rady Adwokackiej fundacja zwraca uwagę, że w ostatnim czasie w mediach pojawiły się także wątpliwości dotyczące sposobu wypłaty odszkodowania zasądzonego przez trybunał strasburski Al-Nashiriemu i Abu Zubajdzie, którzy ocenie są przetrzymywani w obozie w Guantanamo. Poseł PiS Witold Waszczykowski stwierdził np., że Polska nie powinna respektować wyroku ETPC, a terroryści nie zasługują na jakiekolwiek zadośćuczynienie. Zdaniem HFPC tego rodzaju opinie są niepokojące w świetle zobowiązań międzynarodowych ciążących na polskim rządzie oraz z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawa.


Pozostało jeszcze 45% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.