Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Fundacja Helsińska apeluje do NRA o głos w sprawie torturowania więźniów CIA

16.03.2015, 16:39; Aktualizacja: 16.03.2015, 17:17

Samorząd adwokacki powinien zareagować na ostatnie wypowiedzi polityków sugerujące, że Polska musi przynajmniej częściowo odstąpić od wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie stosowania tortur na terenie tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach - apeluje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Reklama

W swoim wystąpieniu do Naczelnej Rady Adwokackiej fundacja zwraca uwagę, że w ostatnim czasie w mediach pojawiły się także wątpliwości dotyczące sposobu wypłaty odszkodowania zasądzonego przez trybunał strasburski Al-Nashiriemu i Abu Zubajdzie, którzy ocenie są przetrzymywani w obozie w Guantanamo. Poseł PiS Witold Waszczykowski stwierdził np., że Polska nie powinna respektować wyroku ETPC, a terroryści nie zasługują na jakiekolwiek zadośćuczynienie. Zdaniem HFPC tego rodzaju opinie są niepokojące w świetle zobowiązań międzynarodowych ciążących na polskim rządzie oraz z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawa.


Pozostało jeszcze 45% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.