Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Władzy wykonawczej nie zawsze jest pod drodze z wyrokami sądów

18.03.2015, 08:21; Aktualizacja: 18.03.2015, 08:24

Prof. Marek Chmaj: Niektóre wyroki, chociaż poprawne pod względem prawnym, rodzą pytania o to, czy są zgodne z powszechnym poczuciem sprawiedliwości oraz zasadą humanitaryzmu.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Polskie prawo dopuszcza ingerencję władzy wykonawczej w wyroki sądów. Tak jest choćby w przypadku ekstradycji. Czy wydawanie ostatecznej decyzji ekstradycyjnej nie powinno jednak należeć do wyłącznej właściwości sądu?

Marek Chmaj, konstytucjonalista z SWPS: W Polsce przyjęto taki ciekawy sposób ekstradycji, że o zezwoleniu rozstrzyga minister sprawiedliwości za zgodą właściwego sądu, zaś o odmowie decyduje tylko i wyłącznie sąd, którego postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji jest dla ministra wiążące. Jednak pozytywne rozstrzygnięcie sądu, nie świadczy o tym, iż do ekstradycji dojdzie. Pojawia się tutaj uznaniowa decyzja organu, który wchodzi w skład Rady Ministrów i z natury rzeczy jest organem politycznym. W takiej konfiguracji o zupełnej niezależności decyzji ekstradycyjnej nie ma mowy.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

    Artykuły bezpłatne

      Artykuły powiązane
      Śledź nas na:

      Polecamy

      • Prawo karne

        Mafię zaboli tylko odebranie majątku

        Mafię zaboli tylko odebranie majątku

        To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

      • Finaliści konkursu

        Wschodzące gwiazdy prawa

        Wschodzące gwiazdy prawa

        Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

      • Notariusze

        Bez kary za uchybienie terminowi

        Bez kary za uchybienie terminowi

        Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

      • Wywiad

        Konstytucja to nie sklep

        Konstytucja to nie sklep

        Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.