Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Władzy wykonawczej nie zawsze jest pod drodze z wyrokami sądów

18.03.2015, 08:21; Aktualizacja: 18.03.2015, 08:24

Prof. Marek Chmaj: Niektóre wyroki, chociaż poprawne pod względem prawnym, rodzą pytania o to, czy są zgodne z powszechnym poczuciem sprawiedliwości oraz zasadą humanitaryzmu.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Polskie prawo dopuszcza ingerencję władzy wykonawczej w wyroki sądów. Tak jest choćby w przypadku ekstradycji. Czy wydawanie ostatecznej decyzji ekstradycyjnej nie powinno jednak należeć do wyłącznej właściwości sądu?

Marek Chmaj, konstytucjonalista z SWPS: W Polsce przyjęto taki ciekawy sposób ekstradycji, że o zezwoleniu rozstrzyga minister sprawiedliwości za zgodą właściwego sądu, zaś o odmowie decyduje tylko i wyłącznie sąd, którego postanowienie o niedopuszczalności ekstradycji jest dla ministra wiążące. Jednak pozytywne rozstrzygnięcie sądu, nie świadczy o tym, iż do ekstradycji dojdzie. Pojawia się tutaj uznaniowa decyzja organu, który wchodzi w skład Rady Ministrów i z natury rzeczy jest organem politycznym. W takiej konfiguracji o zupełnej niezależności decyzji ekstradycyjnej nie ma mowy.


Pozostało jeszcze 81% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.