Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent punktuje błędy w ustawie

18.03.2015, 10:56; Aktualizacja: 18.03.2015, 12:14

W skierowanym do TK wniosku o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych prezydent stwierdza, że przepis upoważniający ministra sprawiedliwości do żądania przesłania akt spraw sądowych w ramach wykonywania nadzoru administracyjnego ingeruje w niezawisłość sędziowską i przez opinię publiczną może być odebrany jako naruszenie zasady bezstronności.

Reklama

Prezydent podkreśla, że w przypadku, gdy trwa postępowanie przed sądem muszą istnieć bardzo ważne i dobrze uzasadnione i umocowane w ustawie przesłanki. Regulacja przewidziana w nowelizacji przyznaje ministrowi szerszy margines swobody, niż gdyby zastosowano w takim przypadku kryterium konieczności. Ponadto jest ona nieprecyzyjna i niejasna, przez co powoduje niepewność sytuacji prawnej adresata.


Pozostało jeszcze 44% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.