Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Większa władza sądów w sprawach administracyjnych

Patryk Słowik, Anna Krzyżanowska23.03.2015, 00:00; Aktualizacja: 23.03.2015, 07:01

Nowelizacja przepisów ma uprościć postępowania i przyspieszyć ich rozpoznawanie. Wszystko wskazuje na to, że cel zostanie osiągnięty, choć zastrzeżeń ekspertów nie brakuje.

Reklama

Jak podkreślają eksperci, zmiany prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) były konieczne. Przewlekłość postępowań jest jedną z największych, o ile nie największą bolączką. W 2013 r. do Izby Ogólnoadministracyjnej NSA wpłynęło o ponad 100 proc. więcej skarg niż w 2012 r. W przypadku postępowań między obywatelami a organami administracji pojawiają się także inne problemy, np. sytuacje, w których urzędnicy nie przejmują się nadmiernie sądowymi orzeczeniami. Stąd też propozycja dużej nowelizacji (druk sejmowy nr 1633), nad którą prace toczą się od połowy 2013 r. Do uchwalonej już przez Sejm ustawy poprawki naniósł właśnie Senat.


Pozostało jeszcze 83% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.