Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Większa władza sądów w sprawach administracyjnych

Patryk Słowik, Anna Krzyżanowska23.03.2015, 00:00; Aktualizacja: 23.03.2015, 07:01

Nowelizacja przepisów ma uprościć postępowania i przyspieszyć ich rozpoznawanie. Wszystko wskazuje na to, że cel zostanie osiągnięty, choć zastrzeżeń ekspertów nie brakuje.

Reklama

Jak podkreślają eksperci, zmiany prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) były konieczne. Przewlekłość postępowań jest jedną z największych, o ile nie największą bolączką. W 2013 r. do Izby Ogólnoadministracyjnej NSA wpłynęło o ponad 100 proc. więcej skarg niż w 2012 r. W przypadku postępowań między obywatelami a organami administracji pojawiają się także inne problemy, np. sytuacje, w których urzędnicy nie przejmują się nadmiernie sądowymi orzeczeniami. Stąd też propozycja dużej nowelizacji (druk sejmowy nr 1633), nad którą prace toczą się od połowy 2013 r. Do uchwalonej już przez Sejm ustawy poprawki naniósł właśnie Senat.


Pozostało jeszcze 83% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.