Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stały sąd inwestycyjny w miejsce klauzuli arbitrażowej

24.03.2015, 13:09; Aktualizacja: 24.03.2015, 15:24

Stały międzynarodowy sąd ds. inwestycyjnych zamiast mechanizmu rozstrzygania sporów między państwem a inwestorami (ISDS) przez trybunał arbitrażowy - ku takiemu rozwiązaniu w umowie o handlu i inwestycjach UE ze Stanami Zjednoczonymi zaczęła skłaniać się Komisja Europejska.

Reklama

Klauzula arbitrażowa, która przyznaje zagranicznym inwestorom prawo do zaskarżenia przed trybunałem arbitrażowym rządu za ograniczenie lub naruszenie ich praw własności, należy do najbardziej spornych elementów negocjowanego od 2013 r. transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji (TTIP) UE i USA. Szczególnie w Europie budzi ona niepokój, że amerykańskie korporacje będą cynicznie stosować groźbę wszczęcia postępowania arbitrażowego, aby zablokować niewygodne dla siebie regulacje prawne, np w dziedzinie zdrowia publicznego czy ochrony środowiska. Ponadto krytycy mechanizmu arbitrażowego od początku zwracają uwagę na niejednoznaczność zapisów i brak przejrzystości procedur rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem, a także wskazują, że prowadzi on do konfliktu interesów, gdyż arbitrzy, czyli prawnicy, mogliby w przyszłości reprezentować firmy, których spory rozstrzygali.


Pozostało jeszcze 50% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.