Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Stały sąd inwestycyjny w miejsce klauzuli arbitrażowej

24.03.2015, 13:09; Aktualizacja: 24.03.2015, 15:24

Stały międzynarodowy sąd ds. inwestycyjnych zamiast mechanizmu rozstrzygania sporów między państwem a inwestorami (ISDS) przez trybunał arbitrażowy - ku takiemu rozwiązaniu w umowie o handlu i inwestycjach UE ze Stanami Zjednoczonymi zaczęła skłaniać się Komisja Europejska.

Reklama

Klauzula arbitrażowa, która przyznaje zagranicznym inwestorom prawo do zaskarżenia przed trybunałem arbitrażowym rządu za ograniczenie lub naruszenie ich praw własności, należy do najbardziej spornych elementów negocjowanego od 2013 r. transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji (TTIP) UE i USA. Szczególnie w Europie budzi ona niepokój, że amerykańskie korporacje będą cynicznie stosować groźbę wszczęcia postępowania arbitrażowego, aby zablokować niewygodne dla siebie regulacje prawne, np w dziedzinie zdrowia publicznego czy ochrony środowiska. Ponadto krytycy mechanizmu arbitrażowego od początku zwracają uwagę na niejednoznaczność zapisów i brak przejrzystości procedur rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem, a także wskazują, że prowadzi on do konfliktu interesów, gdyż arbitrzy, czyli prawnicy, mogliby w przyszłości reprezentować firmy, których spory rozstrzygali.


Pozostało jeszcze 50% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.