Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ławnicy ostrzegają, że jeśli będą musieli ujawnić majątek, odejdą

Ewa Ivanova03.04.2015, 00:00; Aktualizacja: 03.04.2015, 09:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Ławnicy ostrzegają, że jeśli będą musieli składać oświadczenia majątkowe i je ujawniać, to może się okazać, że zabraknie chętnych do pełnienia tej funkcji, a nawet dojdzie do rezygnacji w trakcie kadencji.

Reklama

Rada warszawskich ławników zorientowała się dopiero teraz, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem nowej ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Konsultacje zakończyły się w sierpniu 2014 r., ale resort nie przesłał im projektu do konsultacji. Nie zrobił tego także prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Ławnicy, dla których akt ten ma niebagatelne znaczenie, postanowili, choć już jest po terminie, przesłać ministrowi swoją opinię na ten temat.

Projekt zakłada, że ławnicy – podobnie jak sędziowie – nie tylko będą składać oświadczenia majątkowe, lecz także będą je publicznie udostępniać na stronach internetowych Biuletynów Informacji Publicznej.

Nałożenie takiego obowiązku to zdaniem ławników nieporozumienie. – Kolegialność orzekania wzmacniająca gwarancję uczciwego i rzetelnego procesu oraz instancyjność postępowań sądowych będąca kontrolą orzeczeń sądowych stanowią dostateczny mechanizm prewencji i kontroli w zakresie zagrożeń korupcyjnych – podkreślają sędziowie społeczni.

Przypominają, że za jeden dzień pracy w sądzie ławnik otrzymuje symboliczną kwotę, 1,9 proc. podstawy wynagrodzenia sędziego w 2015 r., czyli 71,06 zł brutto. Kwota ta nie jest adekwatna do ryzyka, które będzie musiał ponieść ławnik, podając do publicznej wiadomości swoje dane osobowe wraz z informacją o majątku.

Może to posłużyć przestępcom do podejmowania działań bezprawnych w stosunku do osób orzekających, w szczególności w sprawach karnych – alarmują.

Ostrzegają, że jeśli ławnicy będą musieli składać oświadczenia majątkowe i je ujawniać, to może się okazać, że zabraknie chętnych do pełnienia tej funkcji, a nawet dojdzie do rezygnacji w trakcie kadencji.

To z kolei może spowodować brak możliwości orzekania przez sądy w sprawach o rozwód oraz przerwanie niektórych procesów karnych i konieczność rozpoczęcia ich od nowa – podkreślają ławnicy.

Także Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” krytycznie wypowiada się w sprawie nałożenia na ławników nowych obowiązków, zwracając uwagę, że może to zniechęcać do ubiegania się o ten mandat.

Resort sprawiedliwości – mimo upływu siedmiu miesięcy – nie odniósł się do uwag złożonych w konsultacjach. Nie skomentował też na razie pisma warszawskich ławników.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.