Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Lepsza ochrona świadków i pokrzywdzonych

08.04.2015, 10:52; Aktualizacja: 08.04.2015, 11:16

8 kwietnia 2015 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, która przewiduje m.in. anonimizację danych dotyczących miejsca zamieszkania i pracy osób przesłuchiwanych w postępowaniu karnym.

Reklama

Regulacje umożliwiają także odbywanie przesłuchań w formie wideokonferencji. Co więcej, świadek lub pokrzywdzony dzięki nowym przepisom w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia będą mogli uzyskać pomoc na czas czynności procesowych, ochronę osobistą bądź pomoc w zmianie miejsca pobytu oraz środki finansowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, w tym mieszkania i opieki zdrowotnej.


Pozostało jeszcze 48% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.