Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sprawiedliwość spóźniona jest zaprzeczeniem sprawiedliwości

16.04.2015, 07:02; Aktualizacja: 16.04.2015, 07:44

Nie ma nic gorszego dla jakości i szybkości postępowań sądowych, jak forsowana przez ministerstwo sprawiedliwości zasada niezwłocznego nadawania biegu wszystkim sprawom w referacie sędziego.

Reklama

19 lat - tyle trwał proces dotyczący zabójstwa kobiety zakończony w ubiegłym roku przed warszawskim sądem apelacyjnym (sygn. akt II AKa 261/14). Sprawca dostał karę 15 lat pozbawienia wolności. Fakt, że postępowanie to było skomplikowanym procesem poszlakowym. To zaś wymaga od sądu niemalże precyzji chirurgicznej w ułożeniu całości stanu faktycznego sprawy z drobnych elementów układanki. Czy jednak nie można było tego zrobić szybciej?

- Długotrwałość postępowań to najpoważniejszy problem wymiaru sprawiedliwości. Z całą pewnością nie jest to normalna sytuacja, gdy sprawa toczy się przez kilka lat, a co dopiero, gdy mówimy o dwóch dekadach. Jestem przekonany, że nie odpowiadają za to orzekający sędziowie, czy prowadzący postępowania przygotowawcze prokuratorzy - podkreśla prokurator Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.


Pozostało jeszcze 88% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.