Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Paradoks zwany mediacją, czyli dlaczego wolimy dłużej i drożej zamiast szybciej i taniej

28.04.2015, 06:57; Aktualizacja: 28.04.2015, 07:00

Do zapinania pasów bezpieczeństwa, które przecież ratują życie, trzeba było kierowców przymusić. Podobnie jest z mediacją: należy zintegrować ją z postępowaniem sądowym i wprowadzić obowiązek przystępowania stron do próby mediacyjnej – uważa prof. Giuseppe De Palo.

Reklama

Profesor De Palo, autor badań i raportów m.in. dla Parlamentu Europejskiego, prezydent wiodącej europejskiej organizacji alternatywnego rozwiązywania sporów Centrum ADR, o potrzebie upowszechnienia mediacji przekonywał w poniedziałek w Warszawie ministerialnych urzędników, studentów Uniwersytetu Warszawskiego, a także prawników przybyłych do siedziby Krajowej Rady Radców Prawnych.

W swojej prezentacji odwoływał się do najnowszych statystyk pokazujących, że rozwiązanie sporu na drodze sądowej we Włoszech kosztuje (zwaśnione strony i aparat państwa łącznie) ok. 15 tys. euro i trwa 1200 dni, w Polsce, analogicznie, 4,6 tys. euro i 685 dni, a w całej UE – 10 tys. euro i 548 dni. Dla porównania w odniesieniu do przeprowadzonej mediacji liczby te spadają do 4,3 tys. euro i 47 dni (Włochy), 1,2 tys. euro i 39 dni (Polska), 2,5 tys. euro i 88 dni (UE). – Łatwo obliczyć, że jeśli mediacja się powiedzie, oszczędność czasu i pieniędzy jest ogromna. A w razie niepowodzenia te dodatkowe wydatki, jakie trzeba ponieść w związku z mediacją, na tle dalszych kosztów prowadzenia sporu są relatywnie niewielkie – zaznaczył prof. De Palo.


Pozostało jeszcze 50% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.