Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Paradoks zwany mediacją, czyli dlaczego wolimy dłużej i drożej zamiast szybciej i taniej

28.04.2015, 06:57; Aktualizacja: 28.04.2015, 07:00

Do zapinania pasów bezpieczeństwa, które przecież ratują życie, trzeba było kierowców przymusić. Podobnie jest z mediacją: należy zintegrować ją z postępowaniem sądowym i wprowadzić obowiązek przystępowania stron do próby mediacyjnej – uważa prof. Giuseppe De Palo.

Reklama

Profesor De Palo, autor badań i raportów m.in. dla Parlamentu Europejskiego, prezydent wiodącej europejskiej organizacji alternatywnego rozwiązywania sporów Centrum ADR, o potrzebie upowszechnienia mediacji przekonywał w poniedziałek w Warszawie ministerialnych urzędników, studentów Uniwersytetu Warszawskiego, a także prawników przybyłych do siedziby Krajowej Rady Radców Prawnych.

W swojej prezentacji odwoływał się do najnowszych statystyk pokazujących, że rozwiązanie sporu na drodze sądowej we Włoszech kosztuje (zwaśnione strony i aparat państwa łącznie) ok. 15 tys. euro i trwa 1200 dni, w Polsce, analogicznie, 4,6 tys. euro i 685 dni, a w całej UE – 10 tys. euro i 548 dni. Dla porównania w odniesieniu do przeprowadzonej mediacji liczby te spadają do 4,3 tys. euro i 47 dni (Włochy), 1,2 tys. euro i 39 dni (Polska), 2,5 tys. euro i 88 dni (UE). – Łatwo obliczyć, że jeśli mediacja się powiedzie, oszczędność czasu i pieniędzy jest ogromna. A w razie niepowodzenia te dodatkowe wydatki, jakie trzeba ponieść w związku z mediacją, na tle dalszych kosztów prowadzenia sporu są relatywnie niewielkie – zaznaczył prof. De Palo.


Pozostało jeszcze 50% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.