Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kolejny krok w kierunku unijnych gwarancji procesowych

07.05.2015, 15:15; Aktualizacja: 07.05.2015, 16:16

Każda osoba oskarżona lub podejrzana o popełnienie przestępstwa, bądź wobec której wydano europejski nakaz aresztowania, będzie miała dostęp do pomocy prawnej finansowanej przez państwo członkowskie UE, jeśli jej samej nie stać na prawnika - tak zdecydowali posłowie Parlamentu Europejskiego pracujący nad dyrektywą w sprawie wzmocnienia zasady domniemania niewinności oraz dyrektywą o tymczasowej pomocy prawnej.

Reklama

Europosłowie zagłosowali w tym tygodniu za rozszerzeniem pierwotnego zakresu dyrektywy, uznając, że wszyscy oskarżeni i podejrzani powinni mieć prawo zarówno do tymczasowej, jak i "zwykłej" pomocy prawnej. W pierwszy przypadku oznacza to, że każdemu zatrzymanemu (jeśli sobie tego zażyczy), niezwłocznie po pozbawieniu wolności i jeszcze przed przesłuchaniem, zostanie przyznana pomoc tymczasowego prawnika z urzędu do czasu ustanowienia stałej pomocy prawnej z urzędu przez sąd lub prokuraturę. W przypadku "zwykłej" pomocy prawnej państwa członkowskie UE będą zobowiązane do pokrycia kosztów obrony oraz procesu sądowego takich osób na wszystkich etapach postępowania.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.