Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kolejny krok w kierunku unijnych gwarancji procesowych

07.05.2015, 15:15; Aktualizacja: 07.05.2015, 16:16

Każda osoba oskarżona lub podejrzana o popełnienie przestępstwa, bądź wobec której wydano europejski nakaz aresztowania, będzie miała dostęp do pomocy prawnej finansowanej przez państwo członkowskie UE, jeśli jej samej nie stać na prawnika - tak zdecydowali posłowie Parlamentu Europejskiego pracujący nad dyrektywą w sprawie wzmocnienia zasady domniemania niewinności oraz dyrektywą o tymczasowej pomocy prawnej.

Reklama

Europosłowie zagłosowali w tym tygodniu za rozszerzeniem pierwotnego zakresu dyrektywy, uznając, że wszyscy oskarżeni i podejrzani powinni mieć prawo zarówno do tymczasowej, jak i "zwykłej" pomocy prawnej. W pierwszy przypadku oznacza to, że każdemu zatrzymanemu (jeśli sobie tego zażyczy), niezwłocznie po pozbawieniu wolności i jeszcze przed przesłuchaniem, zostanie przyznana pomoc tymczasowego prawnika z urzędu do czasu ustanowienia stałej pomocy prawnej z urzędu przez sąd lub prokuraturę. W przypadku "zwykłej" pomocy prawnej państwa członkowskie UE będą zobowiązane do pokrycia kosztów obrony oraz procesu sądowego takich osób na wszystkich etapach postępowania.


Pozostało jeszcze 62% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.