Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ochrona danych biometrycznych w UE

11.05.2015, 14:48; Aktualizacja: 11.05.2015, 15:34

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w połowie kwietnia wyrok, w którym rozstrzygnął wątpliwości holenderskiego sądu dotyczące dopuszczalności zamieszczania w dowodach tożsamości danych biometrycznych obywateli państw Unii Europejskiej.

Reklama

Przedmiotem sporu było obowiązkowe pobieranie wizerunków twarzy i odcisków palców w celu umieszczenia ich w holenderskich dowodach tożsamości, stanowiących jednocześnie dokumenty podróży uprawniające do przekraczania granic w obrębie UE. Brak zgody na wykorzystanie takich danych stał się przyczyną odmowy wydania dokumentów kilku osobom, które podkreślały m.in. iż nie mają gwarancji, że dane nie zostaną następnie wykorzystane w celach innych niż weryfikacja autentyczności dokumentu i tożsamości posiadacza.


Pozostało jeszcze 63% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.