Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Naukowcy chcą wiedzieć co usuwa Google

15.05.2015, 13:10; Aktualizacja: 15.05.2015, 14:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Rok po precedensowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie prawa do bycia zapomnianym kilkudziesięciu profesorów prawa i badaczy internetu domaga się od Google'a informacji o tym, jakimi kryteriami kierują się jego analitycy przy rozpatrywaniu wniosków osób, które chcą usunięcia swoich danych z internetowej wyszukiwarki.

Reklama

W otwartym liście opublikowanym w portalu medium.com grupa 80 naukowców specjalizujących się m.in. w ochronie danych osobowych, prawie internetu i nowych technologiach zarzuca koncernowi z Mountain View zatajenie informacji dotyczących tego, jakiego rodzaju dane zostały już wykasowane z wyników wyszukiwania, na podstawie jakich wyznaczników wnioski są odrzucane, a w szczególności, czym kierują się analitycy Google'a w przypadkach, gdy muszą podejmować decyzje wymagające znalezienia równowagi między indywidualnym prawem do prywatności a interesem publicznym i prawem do informacji.

W ostatnim roku do Google'a napłynęło ponad 255 tys. formularzy wniosków o usunięcie prywatnych danych, z czego 41 proc. zostało rozpatrzonych pozytywnie. W sumie z wyników wyszukiwarki zniknęło na skutek wyroku TSUE prawie milion linków.

Naukowcy podkreślają, że podejmowanie decyzji o wykasowaniu informacji z Google'a powinno być transparentne dla opinii publicznej, podczas gdy obecnie wiedza na ten temat opiera się głównie na doniesieniach medialnych. "Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, w jaki sposób platformy cyfrowe korzystają ze swojej ogromnej władzy nad powszechnie dostępnymi informacjami" - czytamy w liście naukowców, wśród których znaleźli się profesorowie najbardziej renomowanych uczelni na świecie takich jak Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Rutgers i Uniwersytet Nowojorski.

Dlatego też oczekują od Google'a spełnienia 13 podstawowych warunków, które wpłyną na większą przejrzystość realizowania wyroku, w tym m.in. ujawnienia, jakie kategorie osób nie mają podstaw, aby ubiegać się o usunięcie danych na swój temat, jakiego rodzaju informacje można wykasować (czy mogą to być np. dane medyczne, dane adresowe, szczegóły z życia prywatnego), z jakich źródeł są usuwane infromacje (media społecznościowe, media tradycyjne itp.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.