Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Naukowcy chcą wiedzieć co usuwa Google

15.05.2015, 13:10; Aktualizacja: 15.05.2015, 14:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Rok po precedensowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie prawa do bycia zapomnianym kilkudziesięciu profesorów prawa i badaczy internetu domaga się od Google'a informacji o tym, jakimi kryteriami kierują się jego analitycy przy rozpatrywaniu wniosków osób, które chcą usunięcia swoich danych z internetowej wyszukiwarki.

Reklama

W otwartym liście opublikowanym w portalu medium.com grupa 80 naukowców specjalizujących się m.in. w ochronie danych osobowych, prawie internetu i nowych technologiach zarzuca koncernowi z Mountain View zatajenie informacji dotyczących tego, jakiego rodzaju dane zostały już wykasowane z wyników wyszukiwania, na podstawie jakich wyznaczników wnioski są odrzucane, a w szczególności, czym kierują się analitycy Google'a w przypadkach, gdy muszą podejmować decyzje wymagające znalezienia równowagi między indywidualnym prawem do prywatności a interesem publicznym i prawem do informacji.

W ostatnim roku do Google'a napłynęło ponad 255 tys. formularzy wniosków o usunięcie prywatnych danych, z czego 41 proc. zostało rozpatrzonych pozytywnie. W sumie z wyników wyszukiwarki zniknęło na skutek wyroku TSUE prawie milion linków.

Naukowcy podkreślają, że podejmowanie decyzji o wykasowaniu informacji z Google'a powinno być transparentne dla opinii publicznej, podczas gdy obecnie wiedza na ten temat opiera się głównie na doniesieniach medialnych. "Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, w jaki sposób platformy cyfrowe korzystają ze swojej ogromnej władzy nad powszechnie dostępnymi informacjami" - czytamy w liście naukowców, wśród których znaleźli się profesorowie najbardziej renomowanych uczelni na świecie takich jak Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Rutgers i Uniwersytet Nowojorski.

Dlatego też oczekują od Google'a spełnienia 13 podstawowych warunków, które wpłyną na większą przejrzystość realizowania wyroku, w tym m.in. ujawnienia, jakie kategorie osób nie mają podstaw, aby ubiegać się o usunięcie danych na swój temat, jakiego rodzaju informacje można wykasować (czy mogą to być np. dane medyczne, dane adresowe, szczegóły z życia prywatnego), z jakich źródeł są usuwane infromacje (media społecznościowe, media tradycyjne itp.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.