Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Proces kontradyktoryjny: Starzy aktorzy sprawdzą się w nowych rolach

18.05.2015, 06:16; Aktualizacja: 18.05.2015, 07:46

Już tylko nieco ponad miesiąc został do wejścia w życia nowelizacji, która zmieni model postępowania karnego z inkwizycyjnego na kontradyktoryjny. Główni bohaterowie wciąż mają jednak sporo pytań związanych z nowymi przepisami. Chociaż obecnie ważniejsze od kwestii prawnych wydaje się pokonanie bariery mentalnej.

Reklama

- Jest pewnym paradoksem, że największa od 30 lat reforma prawa karnego jest sygnowana przez cywila – mówił senator Aleksander Pociej podczas konferencji „Nowelizacja procesu karnego - starzy aktorzy w nowych rolach”, która odbyła się w ubiegłą sobotę w Sądzie Najwyższym. Dodał, że właśnie to, iż na czele resortu sprawiedliwości stał nie prawnik, pozwoliło na wyrwanie polskiego procesu karnego z okopów inkwizycyjności.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.