Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Historia pewnego przetargu

21.05.2015, 05:24

Podstawowy problem z prawem zamówień publicznych jest taki, że zamawiający nie chcą traktować wykonawców, jak swoich partnerów, ale jak natrętne muchy, które trzeba czym prędzej odgonić - pisze prawnik Grzegorz Kukowka.

Reklama

Jeśli cieknie nam zlew, chcemy zmienić wygląd salonu i jesteśmy głodni, to zwracamy się do trzech różnych usługodawców, nie oczekując, że jeden człowiek zaradzi wszystkim naszym problemom. Dlaczego jednak to, co jest oczywiste w gospodarstwie domowym, stanowi problem na szczeblu ministerstwa?

Na początku tego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło przetarg nieograniczony na usługę druku i dystrybucji podręczników. Jak podała Rzeczpospolita, w postępowaniu tym złożono zaledwie jedną ofertę i to o wartości sześciokrotnie przewyższającej zakładany przez zamawiającego budżet (MEN chciał przeznaczyć na ten cel około 15 milionów zł). Jak zwykle w takich sytuacjach wypada zadać pytanie: czy rzeczywiście prawie żaden przedsiębiorca nie chciał podjąć się realizacji tak dużego zlecenia, czy też przetarg napisano tak, że zniechęcał do udziału?


Pozostało jeszcze 82% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.