Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Obrońca powinien być obecny jak najwcześniej

08.06.2015, 16:16; Aktualizacja: 08.06.2015, 16:35

Projekt rozporządzenia ministra w sprawie zapewnienia oskarżonemu dostępu do pomocy obrońcy z urzędu w niedostatecznym stopniu uwzględnia sytuacje wymagające natychmiastowego podjęcia obrony od razu po zatrzymaniu - zauważa Fundacja Helsińska w swojej opinii.

Reklama

Zdaniem ekspertów fundacji w rozporządzeniu powinien znaleźć się katalog przypadków, skonstruowany w oparciu o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w których zagwarantowanie kontaktu z obrońcą powinno nastąpić jak najwcześniej, w tym przed przesłuchaniem danej osoby przez policje, prokuraturę lub organ sądowy; w momencie prowadzenia przez właściwe organy czynności dochodzeniowych lub innych czynności dowodowych; niezwłocznie po pozbawieniu wolności oraz przed wezwaniem do stawienia się przed sądem karnym.


Pozostało jeszcze 16% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.