Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Obrońca powinien być obecny jak najwcześniej

08.06.2015, 16:16; Aktualizacja: 08.06.2015, 16:35

Projekt rozporządzenia ministra w sprawie zapewnienia oskarżonemu dostępu do pomocy obrońcy z urzędu w niedostatecznym stopniu uwzględnia sytuacje wymagające natychmiastowego podjęcia obrony od razu po zatrzymaniu - zauważa Fundacja Helsińska w swojej opinii.

Reklama

Zdaniem ekspertów fundacji w rozporządzeniu powinien znaleźć się katalog przypadków, skonstruowany w oparciu o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w których zagwarantowanie kontaktu z obrońcą powinno nastąpić jak najwcześniej, w tym przed przesłuchaniem danej osoby przez policje, prokuraturę lub organ sądowy; w momencie prowadzenia przez właściwe organy czynności dochodzeniowych lub innych czynności dowodowych; niezwłocznie po pozbawieniu wolności oraz przed wezwaniem do stawienia się przed sądem karnym.


Pozostało jeszcze 16% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.