Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rusza kampania "Dobry Testament"

12.06.2015, 07:49; Aktualizacja: 12.06.2015, 07:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Edukacja Polaków w dziedzinie spadków oraz zachęcenie ich do pisania testamentów i dokonywania zapisów dla organizacji pozarządowych - to główne cele kampanii „Dobry Testament”, którą zainauguruje przyszłotygodniowe seminarium.

Reklama

Działalność polskich organizacji pozarządowych, inaczej niż zagranicznych, uzależniona jest w dużym stopniu od dotacji z budżetu państwa i funduszy unijnych. Ograniczona ilość pozyskanych w ten sposób środków finansowych zawęża zakres podejmowanych przez nie działań oraz uniemożliwia zatrudnianie ekspertów, zapewniających profesjonalizację trzeciego sektora. Jedną z najbardziej skutecznych metod zmiany tej sytuacji jest zwiększenie zaangażowania osób fizycznych w działalność charytatywną i zachęcenie ich do regularnego wspierania organizacji pozarządowych. Można to robić na wiele sposobów – jednym z nich jest zapisywanie swojej woli w testamentach. Panuje powszechne przekonanie, że testament na cele dobroczynne sporządzają jedynie osoby zamożne.

Tymczasem okazuje się, że większość testatorów to zwykli ludzie, pragnący w ten sposób dołożyć cegiełkę do większego dzieła, którym jest udoskonalenie otoczenia.
Liczba Polaków sporządzających testamenty wciąż jednak jest niewielka.

Powodów jest wiele. Najważniejszy z nich dotyczy braku kultury prawnej społeczeństwa oraz niewielkiej wiedzy odnośnie polskich regulacji prawnych. Istnieją też ograniczenia co do rodzaju spadku, który można zapisać w akcie ostatniej woli. Kampania „Dobry Testament” ma uświadomić, że sporządzenie testamentu jest ważne i potrzebne.

Kampanię zainauguruje seminarium, które odbędzie się 18 czerwca w Warszawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych z całego kraju, jak również prelegenci z kraju i z zagranicy, m.in.: Robert Kawałko, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu (pomysłodawca kampanii); dr Konrad Osajda, ekspert prawa spadkowego; Joanna Greguła, notariusz, członek Krajowej Rady Notarialnej; Karolina Muzal, koordynatorka kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze” promującej ideę powoływania funduszy wieczystych; Richard Radcliffe, fundraiser, autor 600 efektywnych kampanii testamentowych; Markus Aichelburg-Rumerskirch, fundraiser, szef i współautor austriackiej kampanii testamentowej „Vergissmeinnicht.at” prowadzonej przez Austriackie Stowarzyszenie Fundraisingu oraz Wiesława Borczyk, radca prawny, inicjatorka Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Więcej informacji, w tym szczegółowy program seminarium, na .www.dobrytestament.pl Prawnik.pl jest patronem medialnym kampanii.

ESZA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.