Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zatrzymywanie prawa jazdy może być niekonstytucyjne

17.06.2015, 12:32; Aktualizacja: 17.06.2015, 13:07

Nowe regulacje przewidujące możliwości zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h naruszają zakaz podwójnego karania - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która zwróciła się właśnie do rzecznika praw obywatelskich o zaskarżenie przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Jak zauważają eksperci fundacji, zastosowanie sankcji administracyjnej w postaci zatrzymania prawa jazdy nie wyłącza odpowiedzialności karnej kierowcy. Oznacza to, że w razie stwierdzenia przekroczenia przez niego dopuszczalnej prędkości policjant ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy, ale także zastosować reżim odpowiedzialności karnej z art. 92a kodeksu wykroczeń.


Pozostało jeszcze 61% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.