Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Para lesbijek skarży Polskę do Strasburga

22.06.2015, 15:08; Aktualizacja: 22.06.2015, 15:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Polsko-brytyjska para homoseksualna, której władze odmówiły wydania aktu urodzenia ich córki, złożyła skargę przeciwko Polsce do trybunału strasburskiego.

Reklama

Maria M. urodziła się w 2011 r. w Wielkiej Brytanii. Jej biologiczną matką jest Katherine M., co zostało potwierdzone w brytyjskim akcie urodzenia. W dokumencie w rubryce "rodzic" wpisano natomiast imię i nazwisko Zofii M., partnerki Katherine.

Para zwróciła się do urzędu stanu cywilnego w Łodzi o o wpisanie do księgi urodzeń aktu urodzenia Marii, ale otrzymała decyzję odmowną. Wojewoda łódzki  oddalił odwołanie rodziców dziewczynki, uznając, że "polski porządek prawny nie legalizuje par partnerskich, a obowiązujące przepisy utrwalają tradycyjny model rodziny".

Wojewoda stwierdził także, że dokonanie transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia do polskich ksiąg prowadziłoby do sprzeczności treści aktu z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP.

Skarga Katherine M. i Zofii M. została następnie oddalona kolejno przez WSA i NSA, które zgodnie uznały, że w obecnym stanie prawnym pochodzenie dziecka w Polsce obowiązuje model rodziców różnych płci, co przesądza o braku możliwości dokonania transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym zgodnie z prawem innego państwa rodzicami dziecka są osoby tej samej płci. 

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka para zarzuciła polskim władzom, że poprzez odmowę uznania pokrewieństwa między dzieckiem a rodzicami naruszyły art. 8 konwencji (prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego) oraz art. 14 konwencji (zakaz dyskryminacji). Brak transkrypcji aktu urodzenia sprawił m.in., że nie ma pewności, czy dziecko może korzystać z obywatelstwa polskiego, które zgodnie z przepisami nabywa się, gdy jedno z rodziców jest obywatelem polskim.

.EŚ/HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.