Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Para lesbijek skarży Polskę do Strasburga

22.06.2015, 15:08; Aktualizacja: 22.06.2015, 15:39
 • Wyślij
 • Drukuj

Polsko-brytyjska para homoseksualna, której władze odmówiły wydania aktu urodzenia ich córki, złożyła skargę przeciwko Polsce do trybunału strasburskiego.

Reklama

Maria M. urodziła się w 2011 r. w Wielkiej Brytanii. Jej biologiczną matką jest Katherine M., co zostało potwierdzone w brytyjskim akcie urodzenia. W dokumencie w rubryce "rodzic" wpisano natomiast imię i nazwisko Zofii M., partnerki Katherine.

Para zwróciła się do urzędu stanu cywilnego w Łodzi o o wpisanie do księgi urodzeń aktu urodzenia Marii, ale otrzymała decyzję odmowną. Wojewoda łódzki  oddalił odwołanie rodziców dziewczynki, uznając, że "polski porządek prawny nie legalizuje par partnerskich, a obowiązujące przepisy utrwalają tradycyjny model rodziny".

Wojewoda stwierdził także, że dokonanie transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia do polskich ksiąg prowadziłoby do sprzeczności treści aktu z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP.

Skarga Katherine M. i Zofii M. została następnie oddalona kolejno przez WSA i NSA, które zgodnie uznały, że w obecnym stanie prawnym pochodzenie dziecka w Polsce obowiązuje model rodziców różnych płci, co przesądza o braku możliwości dokonania transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, w którym zgodnie z prawem innego państwa rodzicami dziecka są osoby tej samej płci. 

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka para zarzuciła polskim władzom, że poprzez odmowę uznania pokrewieństwa między dzieckiem a rodzicami naruszyły art. 8 konwencji (prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego) oraz art. 14 konwencji (zakaz dyskryminacji). Brak transkrypcji aktu urodzenia sprawił m.in., że nie ma pewności, czy dziecko może korzystać z obywatelstwa polskiego, które zgodnie z przepisami nabywa się, gdy jedno z rodziców jest obywatelem polskim.

.EŚ/HFPC

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.