Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brytyjski rząd zamyka sądy

23.06.2015, 16:07; Aktualizacja: 24.06.2015, 12:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Brytyjski minister sprawiedliwości Michael Gove stwierdził, że ponad jedna trzecia krajowych sądów próżnuje, dlatego niektóre z nich trzeba będzie zlikwidować.

Reklama

W swoim pierwszym pierwszym przemówieniu publicznym od wyborów Gove zapowiedział, że w związku z planem wprowadzenia sądu online do rozstrzygania wielu sporów cywilnych trzeba będzie krytycznym okiem spojrzeć na obecne funkcjonowanie tradycyjnych sądów. A jak wynika z przedstawionych przez niego danych, ponad jedna trzecia z nich na rozpatrywanie spraw poświęca mniej niż 50 proc. swojego czasu w godzinach otwarcia (od 10 do 18). Minister przyznał także, że liczba sądów wytypowanych do zamknięcia będzie znacząca.

Już w ubiegłej kadencji rząd Davida Camerona zlikwidował w sumie 142 sądy. To tylko część szeroko zakrojonych oszczędności budżetowych w wymiarze sprawiedliwości oraz innych instytucjach publicznych, które firmują Konserwatyści. W zeszłym roku minister sprawiedliwości ogłosił także znaczącą obniżkę stawek za pomoc prawną z urzędu w sprawach karnych - o 17.5 proc. dla prawników zajmujących się standardowym doradztwem prawnym (solicitors) oraz o 6 proc. dla prawników z uprawnieniami do występowania w sądach wyższych instancji (barristers). Miało to przynieść w sumie 220 mln funtów oszczędności. Dodatkowe 320 mln funtów miało trafić do budżetu dzięki ograniczeniu finansowania pomocy prawnej w sprawach cywilnych.

Mniej więcej od dekady całkowity budżet na nieodpłatną pomoc wynosił ok. 2 mld funtów i należy do najwyższych w Europie. Na skutek cięć liczba spraw dofinansowanych z pieniędzy publicznych tylko w ubiegłym roku spadła z 81 792 do 2 42. Najbardziej dotkliwe redukcje dotyczyły spraw z zakresu prawa rodzinnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.