Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brytyjski rząd zamyka sądy

23.06.2015, 16:07; Aktualizacja: 24.06.2015, 12:31
 • Wyślij
 • Drukuj

Brytyjski minister sprawiedliwości Michael Gove stwierdził, że ponad jedna trzecia krajowych sądów próżnuje, dlatego niektóre z nich trzeba będzie zlikwidować.

Reklama

W swoim pierwszym pierwszym przemówieniu publicznym od wyborów Gove zapowiedział, że w związku z planem wprowadzenia sądu online do rozstrzygania wielu sporów cywilnych trzeba będzie krytycznym okiem spojrzeć na obecne funkcjonowanie tradycyjnych sądów. A jak wynika z przedstawionych przez niego danych, ponad jedna trzecia z nich na rozpatrywanie spraw poświęca mniej niż 50 proc. swojego czasu w godzinach otwarcia (od 10 do 18). Minister przyznał także, że liczba sądów wytypowanych do zamknięcia będzie znacząca.

Już w ubiegłej kadencji rząd Davida Camerona zlikwidował w sumie 142 sądy. To tylko część szeroko zakrojonych oszczędności budżetowych w wymiarze sprawiedliwości oraz innych instytucjach publicznych, które firmują Konserwatyści. W zeszłym roku minister sprawiedliwości ogłosił także znaczącą obniżkę stawek za pomoc prawną z urzędu w sprawach karnych - o 17.5 proc. dla prawników zajmujących się standardowym doradztwem prawnym (solicitors) oraz o 6 proc. dla prawników z uprawnieniami do występowania w sądach wyższych instancji (barristers). Miało to przynieść w sumie 220 mln funtów oszczędności. Dodatkowe 320 mln funtów miało trafić do budżetu dzięki ograniczeniu finansowania pomocy prawnej w sprawach cywilnych.

Mniej więcej od dekady całkowity budżet na nieodpłatną pomoc wynosił ok. 2 mld funtów i należy do najwyższych w Europie. Na skutek cięć liczba spraw dofinansowanych z pieniędzy publicznych tylko w ubiegłym roku spadła z 81 792 do 2 42. Najbardziej dotkliwe redukcje dotyczyły spraw z zakresu prawa rodzinnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.