Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brytyjski minister chce, aby bogaci prawnicy więcej pracowali za darmo

25.06.2015, 13:06; Aktualizacja: 25.06.2015, 14:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Michael Gove najpierw naraził się sędziom, kiedy zapowiedział, że część sądów trzeba będzie zlikwidować, bo mają za mało pracy, a teraz mocno zaniepokoił dobrze zarabiających prawników, żądając, aby udzielali więcej darmowej pomocy prawnej.

Reklama

W swoim wystąpieniu w biznesowym think tanku Legatum Institute Gove powiedział, że adwokaci, którym powiodło się finansowo, powinni "spojrzeć w głąb własnego sumienia" i robić więcej dla zapewnienia powszechnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a zwłaszcza udzielać się w najbardziej niedofinansowanych dziedzinach prawa.

Brytyjski minister stwierdził, iż nie wystarczy, że establishment prawniczy płaci wyższe podatki niż ci, którzy zarabiają krajowe minimum. Powinni także zdecydowanie więcej czasu spędzać pracując pro bono. "Wiele czołowych kancelarii prawnych w naszym kraju zobowiązało każdego swojego prawnika do poświęcenia rocznie co najmniej 25 godzin na udzielanie darmowych porad. To cieszy, ale trzeba zrobić o wiele więcej" - dodał Cove.

Jak donosi dziennik "The Guardian", wielu znanych adwokatów było zaskoczonych wypowiedzią ministra, tym bardziej, że pod rządami jego partii budżet na nieodpłatną pomoc prawną został znacząco obcięty. Niektórzy narzekają, że i tak poświęcają już dość dużo czasu na udzielanie darmowych porad tym, którzy nie są w stanie za nie zapłacić. Nick Armstrong, barrister z Matrix Chambers, jednej z najbardziej renomowanych kancelarii adwokackich w Londynie, powiedział "The Guardian", że zwiększenie liczby godzin na udzielanie pomocy pro bono byłoby w praktyce niezwykle trudne, gdyż z powodu ostatnich obniżek stawek za urzędówki taka działalność przestała być dla prawników dochodowa.

W poprzedniej kadencji minister sprawiedliwości w rządzie Davida Camerona Chris Grayling zredukował budżet na pomoc prawną o 600 mln funtów, wywołując tym serię protestów adwokatów.

EŚ/The Guardian

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.