Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Brytyjski minister chce, aby bogaci prawnicy więcej pracowali za darmo

25.06.2015, 13:06; Aktualizacja: 25.06.2015, 14:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Michael Gove najpierw naraził się sędziom, kiedy zapowiedział, że część sądów trzeba będzie zlikwidować, bo mają za mało pracy, a teraz mocno zaniepokoił dobrze zarabiających prawników, żądając, aby udzielali więcej darmowej pomocy prawnej.

Reklama

W swoim wystąpieniu w biznesowym think tanku Legatum Institute Gove powiedział, że adwokaci, którym powiodło się finansowo, powinni "spojrzeć w głąb własnego sumienia" i robić więcej dla zapewnienia powszechnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości, a zwłaszcza udzielać się w najbardziej niedofinansowanych dziedzinach prawa.

Brytyjski minister stwierdził, iż nie wystarczy, że establishment prawniczy płaci wyższe podatki niż ci, którzy zarabiają krajowe minimum. Powinni także zdecydowanie więcej czasu spędzać pracując pro bono. "Wiele czołowych kancelarii prawnych w naszym kraju zobowiązało każdego swojego prawnika do poświęcenia rocznie co najmniej 25 godzin na udzielanie darmowych porad. To cieszy, ale trzeba zrobić o wiele więcej" - dodał Cove.

Jak donosi dziennik "The Guardian", wielu znanych adwokatów było zaskoczonych wypowiedzią ministra, tym bardziej, że pod rządami jego partii budżet na nieodpłatną pomoc prawną został znacząco obcięty. Niektórzy narzekają, że i tak poświęcają już dość dużo czasu na udzielanie darmowych porad tym, którzy nie są w stanie za nie zapłacić. Nick Armstrong, barrister z Matrix Chambers, jednej z najbardziej renomowanych kancelarii adwokackich w Londynie, powiedział "The Guardian", że zwiększenie liczby godzin na udzielanie pomocy pro bono byłoby w praktyce niezwykle trudne, gdyż z powodu ostatnich obniżek stawek za urzędówki taka działalność przestała być dla prawników dochodowa.

W poprzedniej kadencji minister sprawiedliwości w rządzie Davida Camerona Chris Grayling zredukował budżet na pomoc prawną o 600 mln funtów, wywołując tym serię protestów adwokatów.

EŚ/The Guardian

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.