Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Luka w przepisach o tymczasowym aresztowaniu

29.06.2015, 14:10; Aktualizacja: 29.06.2015, 14:39

Czy po złożeniu poręczenia majątkowego jest jeszcze możliwość wstrzymania wykonania postanowienia o uchyleniu przedłużenia tymczasowego aresztowania do czasu rozpoznania zażalenia prokuratora? Rzecznik praw obywatelskich, powołując się na rozbieżności w praktyce sądów, zwróciła się do ministra o propozycje uregulowania tej kwestii.

Reklama

Z wnioskiem o zbadanie problemu zwróciła się do prof. Ireny Lipowicz Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Powstał on na tle sprawy, w której sąd rejonowy przedłużając tymczasowy areszt na kolejne trzy miesiące, zezwolił na uchylenie jego stosowania po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Prokurator wniósł zażalenie na to postanowienie dotyczące zamiany tymczasowego aresztu na poręczenie oraz złożył wniosek o wstrzymanie jego wykonania. Po wpłacie wymaganej sumy sąd przychylił się do wniosku prokuratora i wstrzymał wykonanie postanowienia do czasu rozpatrzenia zażalenia. 


Pozostało jeszcze 35% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.