Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Poprawa pozycji prawnej małżonka w porządku dziedziczenia - konieczność czy zachodnia moda?

02.07.2015, 06:58; Aktualizacja: 02.07.2015, 07:20

W planowanej regulacji małżonek spadkodawcy ma wyprzedzać w porządku dziedziczenia rodzeństwo spadkodawcy i dziedziczyć wyłącznie w zbiegu ze zstępnymi albo rodzicami - pisze Karolina Zalewska-Zbiciak.

Reklama

Prawo spadkowe rozstrzyga o losach majątku osoby zmarłej, tym samym niejednokrotnie o losie osób najbliższych dla spadkodawcy. W konsekwencji, przepisy tej gałęzi prawa powinny w szczególności odpowiadać aktualnym potrzebom społeczno-gospodarczym.

Kwestie związane z dziedziczeniem ustawowym zostały znowelizowane w 2009 r. Najważniejsza zmiana polegała na tym, że według nowych przepisów rodzice bezdzietnego spadkodawcy wyprzedzają w porządku dziedziczenia rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy. Powyższe nie wyklucza oczywiście dalszych zmian w obowiązujących przepisach i dlatego też coraz częściej słychać głosy optujące za polepszeniem pozycji małżonka jako spadkobiercy ustawowego.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.