Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Poprawa pozycji prawnej małżonka w porządku dziedziczenia - konieczność czy zachodnia moda?

02.07.2015, 06:58; Aktualizacja: 02.07.2015, 07:20

W planowanej regulacji małżonek spadkodawcy ma wyprzedzać w porządku dziedziczenia rodzeństwo spadkodawcy i dziedziczyć wyłącznie w zbiegu ze zstępnymi albo rodzicami - pisze Karolina Zalewska-Zbiciak.

Reklama

Prawo spadkowe rozstrzyga o losach majątku osoby zmarłej, tym samym niejednokrotnie o losie osób najbliższych dla spadkodawcy. W konsekwencji, przepisy tej gałęzi prawa powinny w szczególności odpowiadać aktualnym potrzebom społeczno-gospodarczym.

Kwestie związane z dziedziczeniem ustawowym zostały znowelizowane w 2009 r. Najważniejsza zmiana polegała na tym, że według nowych przepisów rodzice bezdzietnego spadkodawcy wyprzedzają w porządku dziedziczenia rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy. Powyższe nie wyklucza oczywiście dalszych zmian w obowiązujących przepisach i dlatego też coraz częściej słychać głosy optujące za polepszeniem pozycji małżonka jako spadkobiercy ustawowego.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.