Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nadal bez wyroku w sprawie zamachu w Biesłanie

02.07.2015, 14:25; Aktualizacja: 02.07.2015, 14:52

Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął zaskakującą, rzadko spotykaną decyzję, że nie wyda zaplanowanego na 2 lipca wyroku w sprawie ocalałych i rodzin ofiar zamachu na szkołę w Biesłanie w 2004 r. Mimo że stwierdzenie dopuszczalności ich skargi nastąpiło już roku temu.

Reklama

Trybunał strasburski na rozprawie 2 lipca wydał jedynie decyzję o dopuszczalności skargi, wykreślił z listy skarżących 5 osób, a skargę 51 osób uznał za bezpodstawną. Pierwotnie skargę na naruszenie przez władze rosyjskie art. 2 (prawo do życia) oraz art. 13 (prawo do skutecznego środka prawnego) złożyło 447 Rosjan ocalałych z zamachu w Biesłanie oraz rodzin ofiar ataku terrorystycznego. Niewykluczone, że takie posunięcie trybunału to sygnał, że sprawa od razu zostanie przekazana do rozpatrzenia przez Wielką Izbę ETPC.


Pozostało jeszcze 32% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.