Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nadal bez wyroku w sprawie zamachu w Biesłanie

02.07.2015, 14:25; Aktualizacja: 02.07.2015, 14:52

Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął zaskakującą, rzadko spotykaną decyzję, że nie wyda zaplanowanego na 2 lipca wyroku w sprawie ocalałych i rodzin ofiar zamachu na szkołę w Biesłanie w 2004 r. Mimo że stwierdzenie dopuszczalności ich skargi nastąpiło już roku temu.

Reklama

Trybunał strasburski na rozprawie 2 lipca wydał jedynie decyzję o dopuszczalności skargi, wykreślił z listy skarżących 5 osób, a skargę 51 osób uznał za bezpodstawną. Pierwotnie skargę na naruszenie przez władze rosyjskie art. 2 (prawo do życia) oraz art. 13 (prawo do skutecznego środka prawnego) złożyło 447 Rosjan ocalałych z zamachu w Biesłanie oraz rodzin ofiar ataku terrorystycznego. Niewykluczone, że takie posunięcie trybunału to sygnał, że sprawa od razu zostanie przekazana do rozpatrzenia przez Wielką Izbę ETPC.


Pozostało jeszcze 32% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.