Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnicy wygrywają ze służbami sprawę o naruszenie tajemnicy adwokackiej

03.07.2015, 14:30; Aktualizacja: 03.07.2015, 15:00

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) wygrała przed sądem okręgowym w Hadze sprawę dotyczącą inwigilacji prawników. Sąd orzekł, że podsłuchiwanie komunikacji adwokatów z klientami jest naruszeniem praw fundamentalnych oraz nakazał holenderskim służbom zaprzestanie takiej praktyki.

Reklama

Sprawa miała swój początek w grudniu ubiegłego roku, kiedy holenderski minister spraw wewnętrznych przyznał, że krajowa Agencja Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) od lat szpiegowała kancelarię Prakken d’Oliveira w Amsterdamie, która wśród swoich klientów ma wiele osób oskarżonych o terroryzm. Okazało się, że od 1 stycznia 2003 r. do 1 lipca 2014 r. AIVD nagrywała i spisywała prowadzone przez adwokatów rozmowy telefoniczne oraz przechwytywała smsy i emaile bez uzyskania uprzednio nakazu sądowego. Ponieważ w 2007 r. służby zaostrzyły wewnętrzne regulacje dotyczące zakładania podsłuchów, pojawiły się poważne wątpliwości, czy zebrane później dane nie zostały zdobyte bezprawnie.


Pozostało jeszcze 52% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.