Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnicy wygrywają ze służbami sprawę o naruszenie tajemnicy adwokackiej

03.07.2015, 14:30; Aktualizacja: 03.07.2015, 15:00

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) wygrała przed sądem okręgowym w Hadze sprawę dotyczącą inwigilacji prawników. Sąd orzekł, że podsłuchiwanie komunikacji adwokatów z klientami jest naruszeniem praw fundamentalnych oraz nakazał holenderskim służbom zaprzestanie takiej praktyki.

Reklama

Sprawa miała swój początek w grudniu ubiegłego roku, kiedy holenderski minister spraw wewnętrznych przyznał, że krajowa Agencja Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) od lat szpiegowała kancelarię Prakken d’Oliveira w Amsterdamie, która wśród swoich klientów ma wiele osób oskarżonych o terroryzm. Okazało się, że od 1 stycznia 2003 r. do 1 lipca 2014 r. AIVD nagrywała i spisywała prowadzone przez adwokatów rozmowy telefoniczne oraz przechwytywała smsy i emaile bez uzyskania uprzednio nakazu sądowego. Ponieważ w 2007 r. służby zaostrzyły wewnętrzne regulacje dotyczące zakładania podsłuchów, pojawiły się poważne wątpliwości, czy zebrane później dane nie zostały zdobyte bezprawnie.


Pozostało jeszcze 52% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Wymiar sprawiedliwości

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Sędziowie narażeni na obelgi

    Porównanie sędzi do pracownicy agencji towarzyskiej jest obraźliwe, wulgarne i poniżające. Dodatkowo uderza też w autorytet wymiaru sprawiedliwości.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.