Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

W skali globalnej polskie sądy nie wypadają źle

09.07.2015, 05:26; Aktualizacja: 09.07.2015, 07:11

Polska zajęła dopiero 15. miejsce wśród 24 państw członkowskich UE w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu Rule of Law Index. Eksperci chwalą wprawdzie nasz wymiar sprawiedliwości m.in. za niezależność od wpływów rządu i gwarancje bezpieczeństwa osób i mienia, ale jeśli chodzi długość trwania postępowań cywilnych to polskie sądy działają podobnie jak w te w Pakistanie czy Kamerunie.

Reklama

Rule of Law Index to opracowywane co roku przez niezależną organizację badawczą World Justice Project zestawienie 102 państwa świata uszeregowanych pod względem skuteczności rządów prawa. Skomplikowany wskaźnik, za pomocą którego jest ona mierzona, składa się z dziewięciu głównych czynników decydujących o punktacji poszczególnych krajów: poziom korupcji, ograniczenia władzy wykonawczej, dostęp do informacji publicznej, ochrona praw fundamentalnych, gwarancje bezpieczeństw osób i mienia, możliwość egzekwowania przepisów, efektywność sądownictwa cywilnego i karnego oraz alternatywne metody rozstrzygania sporów. Każda z wymienionych kategorii dzieli się na kilka mniejszych (w sumie jest ich 47), w których państwa otrzymują punktację w skali od 0 do 1. Za przyznawanie ocen odpowiadają profesjonalni prawnicy oraz pracownicy naukowi doskonale obeznani z praktyką wymiaru sprawiedliwości w swoich rodzimych krajach.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.