Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

W skali globalnej polskie sądy nie wypadają źle

09.07.2015, 05:26; Aktualizacja: 09.07.2015, 07:11

Polska zajęła dopiero 15. miejsce wśród 24 państw członkowskich UE w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu Rule of Law Index. Eksperci chwalą wprawdzie nasz wymiar sprawiedliwości m.in. za niezależność od wpływów rządu i gwarancje bezpieczeństwa osób i mienia, ale jeśli chodzi długość trwania postępowań cywilnych to polskie sądy działają podobnie jak w te w Pakistanie czy Kamerunie.

Reklama

Rule of Law Index to opracowywane co roku przez niezależną organizację badawczą World Justice Project zestawienie 102 państwa świata uszeregowanych pod względem skuteczności rządów prawa. Skomplikowany wskaźnik, za pomocą którego jest ona mierzona, składa się z dziewięciu głównych czynników decydujących o punktacji poszczególnych krajów: poziom korupcji, ograniczenia władzy wykonawczej, dostęp do informacji publicznej, ochrona praw fundamentalnych, gwarancje bezpieczeństw osób i mienia, możliwość egzekwowania przepisów, efektywność sądownictwa cywilnego i karnego oraz alternatywne metody rozstrzygania sporów. Każda z wymienionych kategorii dzieli się na kilka mniejszych (w sumie jest ich 47), w których państwa otrzymują punktację w skali od 0 do 1. Za przyznawanie ocen odpowiadają profesjonalni prawnicy oraz pracownicy naukowi doskonale obeznani z praktyką wymiaru sprawiedliwości w swoich rodzimych krajach.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.