Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kontradyktoryjna rzeczywistość

15.07.2015, 06:50; Aktualizacja: 15.07.2015, 11:25

Adw. Radosław Baszuk, karnista: Wpływ nowelizacji przepisów procesowych na wysokość wynagrodzeń adwokackich w sprawach z wyboru to na dziś wielka niewiadoma.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Proces kontradyktoryjny w sprawach karnych toczących się przed polskimi sądami jest już faktem. Co do zasady jednak sprawy rozpoczęte przed 1 lipca br. toczyć się będą na starych zasadach. Nie ma więc specjalnego zamieszania?

Radosław Baszuk, adwokat: Twierdzenie, że sprawy karne, w których akt oskarżenia wpłynął do sądu przed 1 lipca 2015 r., odbywać się będą na starych zasadach, nie do końca odpowiada prawdzie. Jak wynika ze znowelizowanego w lutym 2015 r. art. 36 ustawy z 27 września 2013 r., zasada ta znajduje zastosowanie w wypadku około dwudziestu przepisów regulujących głównie postępowanie dowodowe oraz postępowanie przed sądami I i II instancji. Pozostałe przepisy nowelizacji weszły w życie 1 lipca i już obowiązują. Choć istotnie jest tak, że przepisy, które „oczekują” na nowe akty oskarżenia, są najbardziej istotne, kluczowe z punktu widzenia założeń nowelizacji.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.