Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kontradyktoryjna rzeczywistość

15.07.2015, 06:50; Aktualizacja: 15.07.2015, 11:25

Adw. Radosław Baszuk, karnista: Wpływ nowelizacji przepisów procesowych na wysokość wynagrodzeń adwokackich w sprawach z wyboru to na dziś wielka niewiadoma.

Reklama

Ewa Maria Radlińska: Proces kontradyktoryjny w sprawach karnych toczących się przed polskimi sądami jest już faktem. Co do zasady jednak sprawy rozpoczęte przed 1 lipca br. toczyć się będą na starych zasadach. Nie ma więc specjalnego zamieszania?

Radosław Baszuk, adwokat: Twierdzenie, że sprawy karne, w których akt oskarżenia wpłynął do sądu przed 1 lipca 2015 r., odbywać się będą na starych zasadach, nie do końca odpowiada prawdzie. Jak wynika ze znowelizowanego w lutym 2015 r. art. 36 ustawy z 27 września 2013 r., zasada ta znajduje zastosowanie w wypadku około dwudziestu przepisów regulujących głównie postępowanie dowodowe oraz postępowanie przed sądami I i II instancji. Pozostałe przepisy nowelizacji weszły w życie 1 lipca i już obowiązują. Choć istotnie jest tak, że przepisy, które „oczekują” na nowe akty oskarżenia, są najbardziej istotne, kluczowe z punktu widzenia założeń nowelizacji.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.