Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Uber chce walczyć przed trybunałem luksemburskim

21.07.2015, 13:17; Aktualizacja: 21.07.2015, 14:14

Trybunał Sprawiedliwości UE może rozstrzygnąć, czy Uber świadczy usługi informacyjne, czy też jest firmą przewozową, która powinna przestrzegać tych samych przepisów krajowych, co wszystkie korporacje taksówkarskie w państwach Unii Europejskiej.

Reklama

Kalifornijska firma, która stworzyła popularną aplikację łączącą pasażerów z kierowcami bez licencji i umożliwiającą zamawianie przejazdów, ogłosiła w tym tygodniu, że sąd w Barcelonie zgodził się wystąpić do TSUE z pytaniem prejudycyjalnym na kanwie jej sporu z hiszpańskim związkiem zawodowym taksówkarzy. Protesty profesjonalnych kierowców zmusiły w końcu Uber do zawieszenia swojej działalności w Hiszpanii. Firma z San Francisco oczekuje jednak, że trybunał w Luksemburgu uzna, że przepisy krajowe szczegółowo określające warunki działalności korporacji taksówkowych w poszczególnych krajach europejskich nie mają zastosowania w przypadku podmiotu świadczącego usługi drogą elektroniczną.


Pozostało jeszcze 60% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.