Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent podpisał nową ustawę o TK

22.07.2015, 16:34; Aktualizacja: 22.07.2015, 16:54
 • Wyślij
 • Drukuj

Ustawa w ostatecznym kształcie nie przewiduje możliwości zgłaszania kandydatur na sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez środowiska prawnicze.

Reklama

Projekt nowej ustawy o TK skierował do Sejmu w lipcu 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski. Zgodnie z jego wersją projektu, kandydatów na sędziego TK miały proponować grupy posłów, SN, NSA, KRS, KRP, samorządy prawnicze i ośrodki akademickie. W toku prac legislacyjnych wyeliminowano m.in. środowiska prawnicze z procedury wyłaniania sędziów trybunału, skreślono zapis, że prezes TK będzie wybierany na 4-letnią kadencję i zapisano, że członkowie TK powinni mieć kwalifikacje sędziego SN.

Ustawa wejdzie w życie po upływu 30 dni od dnia jej ogłoszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.