Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prokuratoria Generalna tylko od spraw trudnych

06.08.2015, 11:57; Aktualizacja: 06.08.2015, 12:41
 • Wyślij
 • Drukuj

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Prokuratorii Generalnej, która ma na celu zmniejszenie obciążeń tej instytucji sprawami mniejszej wagi.

Reklama

Nowelizacja zmienia m.in. zasady i tryb przekazywania spraw przez PG do prowadzenia podmiotom reprezentującym Skarb Państwa (np. ministerstwom). Ma to dotyczyć przypadków rutynowych lub takich, w których jest jednolite orzecznictwo. Prokuratoria będzie mogła przekazać sprawę urzędowi reprezentującemu SP, którego działania ona dotyczy, jeśli wartość przedmiotu sporu nie przewyższa 300 tys. zł. Wniosek w tym przedmiocie będzie mógł też złożyć prezes Rady Ministrów lub minister Skarbu Państwa w zakresie jego właściwości. Będzie on dla PG wiążący, bez względu na rangę sporu.

Z kolei sprawy o wartości przekraczającej 300 tys. zł, ale nie większej niż 10 mln zł, Prokuratoria Generalna będzie mogła przekazywać urzędom za ich zgodą. Natomiast te. których wartość przewyższa 10 mln zł, PG będzie miała obowiązek zająć się sama. Jest to uzasadnione interesem państwa, ponieważ skutki finansowe ewentualnych przegranych mogłyby mieć negatywne konsekwencje i powodować znaczne obciążenie dla budżetu.

Nowelizacja doprecyzowuje także, że radcowie i starsi radcowie PG będą mogli wykonywać dodatkowe prace poza tą instytucją, wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody prezesa prokuratorii.

Ustawą zajmie się teraz Senat.

PS/źródło: Sejm

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:sejm
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.