Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Science fiction wkracza w proces karny

Paulina Szewioła07.08.2015, 00:00; Aktualizacja: 07.08.2015, 07:00

Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będziemy umieli odtwarzać wygląd sprawców przestępstw na podstawie znalezionego na miejscu zdarzenia DNA - mówi prof. Piotr Girdwoyń.

Reklama

Paulina Szewioła: 1 lipca weszła w życie nowa procedura karna. Najgłośniej o swoich obawach związanych ze zmienionymi przepisami mówią prokuratorzy. Z kolei sędziowie dostrzegają w reformie więcej plusów niż minusów. A jak to wygląda z perspektywy adwokatów?

Piotr Girdwoyń: W pracy obrońcy, przynajmniej w teorii, reforma raczej nie spowodowała jakichś przełomowych zmian. Nowelizacja nie stoi w sprzeczności z przepisami dotyczącymi funkcjonowania adwokatury, może natomiast doprowadzić do zmiany przyjętej praktyki. Dotychczas wielu obrońców świadomie rezygnowało bowiem z aktywności na etapie postępowania przygotowawczego i zaczynało podejmować czynności dopiero podczas procesu.


Pozostało jeszcze 95% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Śledź nas na:

Polecamy

 • Prawo karne

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  Mafię zaboli tylko odebranie majątku

  To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

 • Finaliści konkursu

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Wschodzące gwiazdy prawa

  Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

 • Notariusze

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Bez kary za uchybienie terminowi

  Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

 • Wywiad

  Konstytucja to nie sklep

  Konstytucja to nie sklep

  Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.