Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sędziowie i prokuratorzy lepszymi karnistami niż adwokaci, czyli historia pewnego przetargu

13.08.2015, 06:31; Aktualizacja: 13.08.2015, 06:38

Okazuje się, że przedstawiciele palestry mogą tworzyć nowe przepisy karne, ale już nie mogą pisać o nich podręczników na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego. Między innymi dlatego, że ukończyli... nie dość prestiżową aplikację.

Reklama

Starożytni filozofowie sformułowali wiele ciekawych pytań, na które trudno znaleźć prostą odpowiedź. Niełatwo orzec, czy pierwsze było jajko, czy kura. I chociaż wszyscy wiemy czym jest koń, sofizmat Gonsung Longa, starożytnego chińskiego filozofa, wzbudza wątpliwości nawet co do tego, czy biały koń w istocie jest koniem. Można wybierać w paradoksach, sporo jest jeszcze nierozwiązanych. A jak się okazuje, z dnia na dzień powstają nowe.

Najnowszym chyba pretendującym do grupy pytań bez odpowiedzi, jest to, które postawili przed sobą pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Zapytali mianowicie, kto lepiej zna procedurę karną: adwokaci czy sędziowie? Samo to pytanie można by uznać za miłą cegiełkę w wielkiej konstrukcji problemów nierozwiązywalnych. Gdyby nie to, że pytający znaleźli odpowiedź i postawili na sędziów.


Pozostało jeszcze 84% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.