Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Obrońcy zamachowca z Bostonu chcą nowego procesu

18.08.2015, 13:59; Aktualizacja: 18.08.2015, 14:26

Adwokaci Dżochara Carnajewa skazanego na karę śmierci za przeprowadzenie zamachu na mecie maratonu w Bostonie w 2013 r. złożyli wniosek o nowy proces w innym sądzie, w którym członkowie ławy przysięgłych będą bezstronni.

Reklama

Zdaniem prawników bostońscy ławnicy, którzy wydali wyrok śmierci na 21-latka, nie byli obiektywni, gdyż tak jak wszystkich innych mieszkańców miasta przepełniał ich gniew spowodowany tym, że w ataku zginęły trzy osoby, a aż 264 zostały ranne. Co więcej, pościg za dwoma zamachowcami (głównym pomysłodawcą ataku był starszy brat Dżochara Tamerlana, który zginął w wyniku strzelaniny z policją) był szeroko relacjonowany i na bieżąco komentowany przez media, co także znacząco ukształtowało z góry negatywny stosunek członków ławy przysięgłych do oskarżonego. Na dowód tego jego adwokaci przedstawili w sądzie długą listę publicznych wydarzeń zorganizowanych dla uczczenia pamięci ofiar zamachu (w tym nowych biegów miejskich i nowego miejskiego święta) czy symboli umieszczanych w miejscach publicznych (takie jak plakaty nawołujące do solidarności z ofiarami).


Pozostało jeszcze 32% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.