Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Obrońcy zamachowca z Bostonu chcą nowego procesu

18.08.2015, 13:59; Aktualizacja: 18.08.2015, 14:26

Adwokaci Dżochara Carnajewa skazanego na karę śmierci za przeprowadzenie zamachu na mecie maratonu w Bostonie w 2013 r. złożyli wniosek o nowy proces w innym sądzie, w którym członkowie ławy przysięgłych będą bezstronni.

Reklama

Zdaniem prawników bostońscy ławnicy, którzy wydali wyrok śmierci na 21-latka, nie byli obiektywni, gdyż tak jak wszystkich innych mieszkańców miasta przepełniał ich gniew spowodowany tym, że w ataku zginęły trzy osoby, a aż 264 zostały ranne. Co więcej, pościg za dwoma zamachowcami (głównym pomysłodawcą ataku był starszy brat Dżochara Tamerlana, który zginął w wyniku strzelaniny z policją) był szeroko relacjonowany i na bieżąco komentowany przez media, co także znacząco ukształtowało z góry negatywny stosunek członków ławy przysięgłych do oskarżonego. Na dowód tego jego adwokaci przedstawili w sądzie długą listę publicznych wydarzeń zorganizowanych dla uczczenia pamięci ofiar zamachu (w tym nowych biegów miejskich i nowego miejskiego święta) czy symboli umieszczanych w miejscach publicznych (takie jak plakaty nawołujące do solidarności z ofiarami).


Pozostało jeszcze 32% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.