Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Medyczna marihuana pozostanie w szarej strefie

03.09.2015, 11:18; Aktualizacja: 03.09.2015, 12:01

Komisja ustawodawcza Senatu zdecydowała, że nie będzie prowadzić dalszych prac nad uregulowaniem kwestii zaopatrzenia i wykorzystania marihuany do celów medycznych.

Reklama

Na posiedzeniu 27 sierpnia senatorowie przystąpili do rozpatrzenia postanowienia sygnalizacyjnego Trybunału Konstytucyjnego z 17 marca 2015 r. ((sygn. S 3/15). TK zauważył w nim, że w świetle badań naukowych marihuana ma przydatność terapeutyczną w przypadku wielu chorób, np. do łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w nowotworach. W jego opinii pokazuje to niespójność regulacji mających na celu realizację prawa do ochrony zdrowia. Ustawodawca położył nacisk na zwalczanie uzależnień prowadzących do utraty zdrowia, a to całkowicie wykluczyło możliwość medycznego wykorzystania marihuany. Trybunał uznał, że istnieje potrzeba uzgodnienia regulacji dotyczących zwalczania uzależnień z regulacjami służącymi zapewnieniu efektywności leczenia określonych schorzeń bądź terapii przeciwbólowej.


Pozostało jeszcze 28% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.