Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Medyczna marihuana pozostanie w szarej strefie

03.09.2015, 11:18; Aktualizacja: 03.09.2015, 12:01

Komisja ustawodawcza Senatu zdecydowała, że nie będzie prowadzić dalszych prac nad uregulowaniem kwestii zaopatrzenia i wykorzystania marihuany do celów medycznych.

Reklama

Na posiedzeniu 27 sierpnia senatorowie przystąpili do rozpatrzenia postanowienia sygnalizacyjnego Trybunału Konstytucyjnego z 17 marca 2015 r. ((sygn. S 3/15). TK zauważył w nim, że w świetle badań naukowych marihuana ma przydatność terapeutyczną w przypadku wielu chorób, np. do łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w nowotworach. W jego opinii pokazuje to niespójność regulacji mających na celu realizację prawa do ochrony zdrowia. Ustawodawca położył nacisk na zwalczanie uzależnień prowadzących do utraty zdrowia, a to całkowicie wykluczyło możliwość medycznego wykorzystania marihuany. Trybunał uznał, że istnieje potrzeba uzgodnienia regulacji dotyczących zwalczania uzależnień z regulacjami służącymi zapewnieniu efektywności leczenia określonych schorzeń bądź terapii przeciwbólowej.


Pozostało jeszcze 28% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.