Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Apel o badanie sprawności prawników

14.09.2015, 14:57; Aktualizacja: 14.09.2015, 15:43
 • Wyślij
 • Drukuj

Indyjski sąd najwyższy stwierdził, że prawnicy powinni zdawać testy na kondycję fizyczną i psychiczną, aby udowodnić, że nadają się do prowadzenia spraw karnych.

Reklama

Taka zaskakująca refleksja padła w uzasadnieniu odrzucenia wniosku o wykluczenie niektórych świadków, złożonego przez kierowcę Ubera oskarżonego o gwałt. Mężczyzna tłumaczył swoją prośbę tym, że jego obrońca jest niekompetentny.

"Może nadszedł czas, aby zmienić ustawę o adwokaturze i inne istotne przepisy oraz dopuścić badanie prawników pod kątem ewentualnej niezdolności do prowadzenia spraw karnych, związanej z zaawansowanym wiekiem bądź innymi ułomnościami fizycznymi lub psychicznymi. Pozwoliłoby to uniknąć pretensji, że adwokat, który zajmował się sprawą, był niekompetentny lub nie nadawał się do takiej roli" - stwierdzili sędziowie w swojej decyzji. Ich zdaniem prawnik, który decyduje się na prowadzenia sprawy karnej, mimo że jest to tego niezdolny fizycznie lub psychicznie, działa na szkodę wymiaru sprawiedliwości i powinien zostać ukarany.

Indie od dawna mają ogromny problem z niekompetentnymi, a często wręcz fałszywymi prawnikami. Dwa miesiące temu szef indyjskiej korporacji adwokackiej Manan Kumar Mishra powiedział, że nawet 30 proc. prawników w kraju ma fałszywe dyplomy ukończenia wydziału prawa, w tym jedna piąta adwokatów występujących w sądach. Z tego powodu samorząd zawodowy postanowił wprowadzić procedurę weryfikacji osób ubiegających się o członkostwo.

EŚ/Times of India

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.