Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Apel o badanie sprawności prawników

14.09.2015, 14:57; Aktualizacja: 14.09.2015, 15:43
 • Wyślij
 • Drukuj

Indyjski sąd najwyższy stwierdził, że prawnicy powinni zdawać testy na kondycję fizyczną i psychiczną, aby udowodnić, że nadają się do prowadzenia spraw karnych.

Reklama

Taka zaskakująca refleksja padła w uzasadnieniu odrzucenia wniosku o wykluczenie niektórych świadków, złożonego przez kierowcę Ubera oskarżonego o gwałt. Mężczyzna tłumaczył swoją prośbę tym, że jego obrońca jest niekompetentny.

"Może nadszedł czas, aby zmienić ustawę o adwokaturze i inne istotne przepisy oraz dopuścić badanie prawników pod kątem ewentualnej niezdolności do prowadzenia spraw karnych, związanej z zaawansowanym wiekiem bądź innymi ułomnościami fizycznymi lub psychicznymi. Pozwoliłoby to uniknąć pretensji, że adwokat, który zajmował się sprawą, był niekompetentny lub nie nadawał się do takiej roli" - stwierdzili sędziowie w swojej decyzji. Ich zdaniem prawnik, który decyduje się na prowadzenia sprawy karnej, mimo że jest to tego niezdolny fizycznie lub psychicznie, działa na szkodę wymiaru sprawiedliwości i powinien zostać ukarany.

Indie od dawna mają ogromny problem z niekompetentnymi, a często wręcz fałszywymi prawnikami. Dwa miesiące temu szef indyjskiej korporacji adwokackiej Manan Kumar Mishra powiedział, że nawet 30 proc. prawników w kraju ma fałszywe dyplomy ukończenia wydziału prawa, w tym jedna piąta adwokatów występujących w sądach. Z tego powodu samorząd zawodowy postanowił wprowadzić procedurę weryfikacji osób ubiegających się o członkostwo.

EŚ/Times of India

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.