Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Czas na nazwiska kandydatów na sędziów TK

16.09.2015, 11:14; Aktualizacja: 16.09.2015, 14:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Koalicja organizacji pozarządowych dwukrotnie zwracała się do posłów i marszałku Sejmu z apelem o podanie do publicznej wiadomości nazwisk kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Bezskutecznie. Pomimo to organizuje publiczną debatę, na której dyskutować będzie o kwestiach związanych z wyborami.

Reklama

Organizacje chcą jak najwcześniej poznać nazwiska kandydatów na sędziów trybunału, aby uniknąć sytuacji, w której od momentu upublicznienia nazwisk, do chwili ich wyboru opinia publiczna będzie miała jedynie kilka dni na poznanie sylwetek tych osób.

W swoim wystąpieniu przypominają okoliczności, które towarzyszyły przeprowadzonemu w ogromnym pośpiechu wyborowi Lidii Bagińskiej na sędziego TK w 2006 r. Z uwagi na wątpliwości odnośnie jej kandydatury, które pojawiły się już po wyborze, sprawowała ona funkcję sędziego TK zaledwie 6 dni.

Organizacje liczyły na to, że taka sytuacja już się nie powtórzy. "Tymczasem mamy do czynienia z takim harmonogramem wyborów w stosunku do 1/3 składu Trybunału Konstytucyjnego, który de facto uniemożliwia rzetelną dyskusję nad kandydaturami" - czytamy w wystąpieniu.

W związku z tym organizacje informują, że niezależnie od terminu, w którym poznamy nazwiska kandydatów publiczną debatę z ich udziałem zorganizują 5 października 2015 r., o godz. 17 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11 w Warszawie.

Zapraszają  na nią nieznanych  jeszcze kandydatów na sędziów TK, przedstawicieli mediów, środowiska prawniczego oraz wszystkich zainteresowanych.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.