Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Czas na nazwiska kandydatów na sędziów TK

16.09.2015, 11:14; Aktualizacja: 16.09.2015, 14:38
 • Wyślij
 • Drukuj

Koalicja organizacji pozarządowych dwukrotnie zwracała się do posłów i marszałku Sejmu z apelem o podanie do publicznej wiadomości nazwisk kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Bezskutecznie. Pomimo to organizuje publiczną debatę, na której dyskutować będzie o kwestiach związanych z wyborami.

Reklama

Organizacje chcą jak najwcześniej poznać nazwiska kandydatów na sędziów trybunału, aby uniknąć sytuacji, w której od momentu upublicznienia nazwisk, do chwili ich wyboru opinia publiczna będzie miała jedynie kilka dni na poznanie sylwetek tych osób.

W swoim wystąpieniu przypominają okoliczności, które towarzyszyły przeprowadzonemu w ogromnym pośpiechu wyborowi Lidii Bagińskiej na sędziego TK w 2006 r. Z uwagi na wątpliwości odnośnie jej kandydatury, które pojawiły się już po wyborze, sprawowała ona funkcję sędziego TK zaledwie 6 dni.

Organizacje liczyły na to, że taka sytuacja już się nie powtórzy. "Tymczasem mamy do czynienia z takim harmonogramem wyborów w stosunku do 1/3 składu Trybunału Konstytucyjnego, który de facto uniemożliwia rzetelną dyskusję nad kandydaturami" - czytamy w wystąpieniu.

W związku z tym organizacje informują, że niezależnie od terminu, w którym poznamy nazwiska kandydatów publiczną debatę z ich udziałem zorganizują 5 października 2015 r., o godz. 17 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ul. Zgoda 11 w Warszawie.

Zapraszają  na nią nieznanych  jeszcze kandydatów na sędziów TK, przedstawicieli mediów, środowiska prawniczego oraz wszystkich zainteresowanych.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.