Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Podwyżki opłat sądowych uderzają w najmniejszych

16.09.2015, 14:43; Aktualizacja: 16.09.2015, 15:21

Wbrew oczekiwaniom brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości drastyczne podwyżki opłat sądowych wcale nie przyczyniły się do lepszego funkcjonowania sądownictwa. Najgorzej wychodzą na nich małe firmy i zwykli obywatele.

Reklama

Pół roku temu brytyjski parlament zdecydował o znaczącym podwyższeniu wysokości opłat sądowych w sprawach cywilnych. Na przykład w sprawach o najniższej wartości przedmiotu sporu (poniżej 20 tys. funtów) opłaty poszły w górę z 610 funtów do 1 tys.funtów. Najbardziej wzrosły opłaty w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu to co najmniej 150 tys. funtów. W takich przypadkach nowe stawki opłat sądowych są w granicach 470-620 proc. wyższe niż wcześniej. Koszty spraw rozwodowych wzrosły zaś o jedną trzecią.


Pozostało jeszcze 43% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.